Usuwanie plam i zabrudzeń – Zlew kuchenny

Usuwanie plam i zabrudzeń – Zlew kuchenny

Zlewy emaliowane lub porcelanowe są mniej wytrzymałe niż zlewy ze stali nierdzewnej. Emalia łatwo pęka, więc przed myciem w takim zlewie ciężkich garnków lub patelni, warto wyścielić jego dno plastikową lub gumową podkładką. Do usuwania lekkich zabrudzeń, które nie schodzą pod działaniem proszków lub płynów myjących, można stosować emulsje czyszczące. Silne zabrudzenia trzeba zwilżyć rozcieńczonym wybielaczem lub nałożyć na nie pastę z wody utlenionej i kwaśnego winianu potasowego.

Zlewy z włókna szklanego są ładne, lecz łatwo się rysują. Trzeba uważać, kiedy myje się w nich większe garnki i ostre przybory kuchenne. Zlew taki będzie błyszczał, kiedy przetrze się go wilgotną szmatką z detergentem, a następnie spłucze gorącą wodą i wytrze do sucha.

Zlewy plastikowe nie są przeznaczone do intensywnego użytkowania. Są lekkie i doskonale nadają się jako wyposażenie przyczep kempingowych i małych jachtów. Trzeba jednak uważać, gdyż łatwo się rysują. Łatwo też je przypalić gorącym garnkiem lub papierosem. Środki chemiczne powodują matowienie powierzchni, a uderzenie jakimś przedmiotem, na przykład puszką spadającą ze znajdującej się wyżej szafki, może doprowadzić do pęknięcia. Do czyszczenia plastikowych zlewów nadają się preparaty do polerowania metalu.

Zlewy ze stali nierdzewnej są bardzo wytrzymałe i wymagają niewielkiej pielęgnacji. Tłuszcz usuwa się detergentem w płynie i miękką szmatką. Od czasu do czasu można użyć środka w postaci emulsji, żeby przywrócić połysk. Czyszczenie zlewu ze stali nierdzewnej detergentami w proszku może spowodować wystąpienie na jego powierzchni efektu tęczy. Po użyciu takiego środka należy zlew natychmiast dokładnie wypłukać i wysuszyć.