Zanim zaczniesz, wyobraź sobie stan, który chcesz osiągnąć cz.2

Jej opis był tak żywy, jakby już żyła w ten sposób. Ważne, żeby wyobrazić sobie swój idealny styl życia w bardzo szczegółowy sposób i zrobić notatki. Jeżeli trudno ci wyobrazić sobie, jak miałoby wyglądać twoje życie, poprzeglądaj magazyny prezentujące aranżacje wnętrz i zwróć uwagę, które zdjęcia przyciągają twoją uwagę. Przydatne może być także zobaczenie domów pokazowych. Porównanie różnych wnętrz może pomóc określić, co ci się podoba. Dodam jeszcze, że klientka, o której wspomniałam powyżej, dzisiaj delektuje się domowymi zabiegami z aromaterapii, muzyką klasyczną i jogą. Uwolniwszy się od nadmiaru rzeczy i nieładu, zrealizowała swoje aspiracje dotyczące kobiecego stylu życia.

Czy kiedy wyobraziłaś sobie wymarzony styl życia, to czy nadszedł czas, żeby zabrać się za wyrzucanie? Jeszcze nie. Rozumiem twoją niecierpliwość, ale po to, aby uniknąć nawrotu bałaganu, powinnaś wchodzić w bezprecedensowe wydarzenie, jakim jest wielkie sprzątanie, krok po kroku. Następny krok to odpowiedzenie sobie na pytanie, dlaczego właśnie tak chcesz żyć. Zajrzyj do notatek na temat wymarzonego stylu życia i zastanów się jeszcze raz. Dlaczego chcesz korzystać z aromaterapii przed pójściem spać? Po co chcesz słuchać muzyki klasycznej, ćwicząc jogę? Jeżeli twoja odpowiedź brzmi: „Ponieważ chcę się odprężyć przed pójściem spać” oraz „Chcę stracić na wadze”, zadaj sobie pytanie, po co chcesz się odprężyć i dlaczego chcesz schudnąć. Może twoje kolejne odpowiedzi zabrzmią: „Chcę chodzić do pracy wypoczęta” oraz „Chcę się odchudzać po to, żeby być atrakcyjna”. Ponownie zadaj sobie pytanie: „Po co?”. Powtórz każde z tych pytań od trzech do pięciu razy i za każdym razem udziel na nie odpowiedzi.

Analizując powody, dla których wybierasz określony styl życia, dojdziesz do prostego wniosku. Ostatecznym celem, zarówno pozbywania się, jak i zatrzymywania rzeczy, jest bycie szczęśliwym. Może wydawać się to oczywiste, jednak ważne, aby doświadczyć w sobie, co to oznacza, i poczuć to całym sercem. Zanim zaczniesz sprzątać, przyjrzyj się temu, do jakiego stylu życia dążysz i zadaj sobie pytanie: „Po co chcę sprzątać?”. Kiedy już znajdziesz odpowiedź, będziesz gotowa przejść do następnego kroku: zrobienia przeglądu  posiadanych przedmiotów.