Usuwanie plam i zabrudzeń – Skóra

Usuwanie plam i zabrudzeń – Skóra

Przedmioty lub tapicerkę ze skóry czyści się wilgotną szmatką ze specjalnym oliwkowym mydłem do wyrobów skórzanych. Pękaniu skóry zapobiega polerowanie jej od czasu do czasu octem z olejem lnianym (w proporcji 1:2).

Białe plamy z wody na skórze należy pokryć grubą warstwą wazeliny i pozostawić tak na kilka dni. Przetrzeć miękką szmatką. Wazelina i lakier do włosów usuną także ze skóry ślady długopisu.

Skóra barania
Kożuchy, dywaniki, siedzenia samochodów itp. ze skóry baraniej lepiej czyścić chemicznie w wyspecjalizowanej pralni.

Jeśli chcemy wyczyścić taki artykuł w domu, a futro nie jest zbyt brudne, można to zrobić za pomocą proszku do czyszczenia dywanów; należy rozsypać go na futrze i dobrze wetrzeć palcami. Nie należy żałować proszku, gdyż wchłania on tłuszcz i brud. Skórę trzeba następnie zrolować i włożyć do plastikowej torby. Pozostawić na 12 godzin, po czym wyjąć z torby, wytrze-pać lub odkurzyć, żeby usunąć proszek. Włos trzeba wyszczotkować lub wyczesać i ponownie wytrzepać, zanim zacznie się futro ponownie użytkować.

Niektóre artykuły futrzane można prać w wodzie. W takim wypadku trzeba dokładnie stosować się do zaleceń producenta. Nigdy nie używać gorącej wody, a na suszenie wybrać wietrzny dzień, żeby futro szybko wyschło. Susząc w elektrycznej suszarce, należy ją nastawić na najniższą możliwą temperaturę.

Skóra lakierowana
Lakierowaną skórę przeciera się szmatką zwilżoną octem, a następnie wyciera do sucha czystą, miękką szmatką.