Kołdry

Kołdry

Któregoś pogodnego, słonecznego dnia skorzystajmy z możliwości wywietrzenia kołdry na świeżym powietrzu.

Aby przywrócić kołdrze puszystość, wystarczy wrzucić ją do suszarki, nastawionej na program o niskiej temperaturze.

Chcąc uprać w pralce kołdrę z podwójnego łóżka, sprawdźmy, czy na pewno pralka ma taką moc i czy producent dopuszcza pranie na mokro. Jeśli nie – trzeba kołdrę oddać do pralni. W każdej sytuacji należy obejrzeć kołdrę ze wszystkich stron i naprawić wszystkie, choćby niewielkie, rozdarcia.

Oczywiście można uprać kołdrę w wannie, w letniej wodzie z mydłem. Może moczyć się w niej kilka godzin, trzeba tylko regularnie wyciskać ją rękami i zmieniać jej położenie. Potem należy dokładnie wypłukać i wycisnąć z niej w wannie nadmiar wody.

Teraz najlepiej włożyć kołdrę do suszarki razem z suchym grubym ręcznikiem: skróci on wydajnie czas suszenia. Można też wrzucić do suszarki trzy lub cztery piłki tenisowe, których ruch rozłoży równo wypełnienie kołdry.

Jeśli czas i pogoda pozwolą, dobrze jest wywiesić kołdrę na świeżym powietrzu. Odwracamy ją wówczas często i trzepiemy rękami, aby puch nie zbił się w jednym miejscu. Jeśli przy okazji kilka piórek pokaże się na zewnątrz, nie wyciągajmy ich, lecz przeciwnie: wepchnijmy do środka. Otworek zamknijmy, zaciskając materiał między palcami.