Usuwanie plam i zabrudzeń – Dywan

Usuwanie plam i zabrudzeń – Dywan

Kiedy coś rozleje się na dywan, trzeba działać szybko. Natychmiastowa akcja i użycie właściwego rozpuszczalnika oraz wybór odpowiedniej metody czyszczenia daje zawsze o wiele lepsze rezultaty niż spóźnione wezwanie czyściciela dywanów.

Nie wpadać w panikę! Natychmiast przyłożyć jakikolwiek wchłaniający suchy materiał o trwałych kolorach – chusteczkę do nosa, szmatkę, serwetkę lub ręcznik. Zabrudzenie łatwiej usunąć z tych nadających się do prania tkanin niż z dywanu. Nie trzeć; po prostu przykładać, używając coraz to nowych szmatek aż wszystko zostanie wchłonięte. Następnie wywabić plamę, zależnie od jej rodzaju.

Identyfikowanie plam
Oddając rzeczy do pralni, warto przyczepić na plamach karteczki z informacją o ich pochodzeniu, możliwie jak najbardziej szczegółową. Np. jeśli odzież jest zaplamiona farbami, należy podać nazwę i rodzaj farby, a także, jakie sposoby jej oczyszczenia już podjęto.

Zestaw ratunkowy dla dywanów
Podane niżej proste środki należy mieć zawsze pod ręką:

  • Detergent w proszku, nigdy w płynie.
  • Serwetki lub czyste, dobrze wchłaniające szmatki.
  • Butelka rozpuszczalnika do czyszczenia chemicznego. Stosować się do instrukcji bezpieczeństwa.
  • Rozcieńczalnik do farb lub aceton.
  • Proszek do czyszczenia dywanów, o działaniu czyszczącym i odwaniającym.
  • Czysta szczoteczka do zębów; boraks; ocet spirytusowy; wybielacz.

Zabrudzenia stałe, takie jak tłuszcz lub żywność, usuwa się kuchenną łopatką lub nożem z zaokrąglonym czubkiem, zdejmując możliwie jak najwięcej. Powstałą plamę czyści się zależnie od jej natury.

Trzeba mieć pod ręką numer telefonu kilku godnych zaufania firm piorących dywany. Nie należy się wahać, tylko dzwonić natychmiast, jeśli plama jest trudna do usunięcia. Czas odgrywa tu znaczącą rolę.

Unikać nadmiernego przemoczenia. Woda również może spowodować powstanie plam na dywanie, jeśli przesiąknie na drugą stronę i rozpuści wbity głęboko brud.

Nie deptać wilgotnego dywanu. Wyczyszczony fragment trzeba natychmiast, możliwie najdokładniej osuszyć dmuchawą lub suszarką nastawioną na niską temperaturę. Nigdy nie używać w tym celu grzejnika.
Na wyczyszczonym fragmencie trzeba wygładzić włos, żeby wysechł w odpowiednim położeniu.

Dywaniki łazienkowe. Jasne, podgumowane dywaniki łazienkowe szybko się brudzą od chodzenia.
Syntetyczne wykładziny podłogowe można czyścić na miejscu specjalnym szamponem lub zdjąć i uprać w pralce.
Niektóre pralnie chemiczne przyjmują dywaniki, lecz nie powinny one być czyszczone na sucho, tylko w wodzie, gdyż rozpuszczalniki organiczne niszczą podgumowanie.
Niektóre duże wykładziny łazienkowe mieszczą się w dużych domowych pralkach. Najpierw, kiedy wykładzina leży jeszcze na podłodze, należy ją dokładnie odkurzyć, a następnie spryskać zabrudzone fragmenty płynem do prania wstępnego, żeby rozmiękczyć brud.
Pralkę nastawić na krótkie pranie i pełny pobór wody. Prać w zimnej wodzie z odpowiednim proszkiem do prania na zimno. Gorąca woda źle działa na podgumowany spód. Detergent umieszcza się na dnie bębna, nie na dywaniku, który powinien być zwinięty luźno, gumą do wewnątrz, a włosem na zewnątrz. Wykładzinę trzeba równomiernie rozłożyć.
Po zakończeniu prania wykładzinę rozkłada się włosem do góry na trzech sznurach. Podgumowanych wykładzin i dywaników nie suszy się w suszarce. Kiedy dywanik jest prawie suchy, należy go rozłożyć i spryskać środkiem ochronnym, który pozwoli mu dłużej zachować czystość.

Dywany wełniane. Włókna wełny są nadzwyczaj sprężyste, kiedy się po nich przejdzie, zaraz się podnoszą. Nie palą się płomieniem, tylko tlą się powoli, wydzielając charakterystyczny, alarmujący zapach. Wszelkie zabrudzenia dobrze się czyszczą, gdyż włókna wełniane są na nie dość odporne. Głębsze zabrudzenia wymagają zwykle bardziej skomplikowanych zabiegów. Dywany wełniane trzeba zabezpieczać przed molami i rybikami cukrowymi.

Jak wykazują testy, najlepsze w użytkowaniu są dywany nylonowe. Wprawdzie łatwo się brudzą, ale także bardzo łatwo je wyczyścić.

Nieźle sprawują się także dywany akrylowe, które dobrze wyglądają nawet wtedy, gdy się je intensywnie użytkuje. Szybko się brudzą, lecz są łatwe do czyszczenia. Należy wybrać dywan wzorzysty lub cieniowany, żeby zabrudzenia nie były tak widoczne.