Plamy z masła i margaryny

Plamy z masła i margaryny. Delikatnie zeskrobać resztki masła lub margaryny nożem do smarowania.
Jeśli splamiony wyrób można prać na mokro, plamę należy zwilżyć. Wetrzeć w nią proszek do prania i zaprać. Następnie wyprać i wysuszyć. Jeśli plama pozostała, odzież należy rozłożyć na czymś miękkim i przykładać szmatkę zamoczoną w płynie do czyszczenia chemicznego. Wysuszyć (nie w suszarce). W razie potrzeby zabieg powtórzyć, a następnie tkaninę wyprać i wypłukać.

Z tkanin specjalnie wykańczanych, np. nie wymagających prasowania, tłuste plamy schodzą trudno, więc trzeba cierpliwie powtarzać zabieg, aż do skutku. Nie prasować, dopóki plama całkiem nie zniknie. Z czasem i pod wpływem temperatury plamy takie żółkną i nie dają się już wywabić.

Wyroby nie nadające się do prania na mokro lepiej oddać do pralni chemicznej.

W domu można jednak, po zdrapaniu możliwie jak największej ilości tłuszczu, nałożyć na plamę chłonący proszek. Nie należy wprasowywać go w tkaninę. Pozostawić, aż utworzy się skorupa, a następnie lekko zeszczotkować resztki. W razie konieczności zabieg powtórzyć.

Jeśli masło spadnie na dywan, należy usunąć go jak najwięcej za pomocą elastycznej łopatki lub noża. Przyłożyć szmatkę nasączoną płynem do czyszczenia chemicznego, wchłaniając natychmiast serwetkami rozpuszczany tłuszcz. Następnie wymyć plamę szamponem do dywanów lub rozpylić na niej proszek do czyszczenia dywanów na sucho; pozostawić na kilka godzin, po czym zebrać odkurzaczem.