Usuwanie plam i zabrudzeń – Atłas

Usuwanie plam i zabrudzeń – Atłas

Obecnie tkaninę tę wytwarza się z różnych włókien, więc trzeba się stosować do wskazówek producenta.

Atłas jedwabny to tkanina, z której często robi się bieliznę. Pierze się ją ręcznie w delikatnym mydle i bardzo zimnej wodzie.

Atłas z włókien octanowych prawie się nie gniecie. Pierze się go zanim bardzo się zabrudzi; woda do prania musi być ciepła z dodatkiem płynnego detergentu lub delikatnych płatków mydlanych. Tkaniny się nie wykręca, tylko ugniata w kąpieli piorącej, aż będzie czysta. Płucze się dwukrotnie i rozwiesza do odcieknięcia. Kiedy jest pół sucha, natychmiast się ją prasuje lub wilgotną zawija w ręcznik i prasuje po jakimś czasie, jednolicie wilgotną.

Atłas krepowy (crepe satin) po jednej stronie jest błyszczący, a po drugiej ma fakturę krepy. Przy szyciu odzieży często wykorzystuje się obie strony. Pierze się jak wyżej. Kiedy tkanina jest jeszcze wilgotna, prasuje się długimi pociągnięciami, lekko gorącym żelazkiem. (Wolniejsze, mniej zdecydowane ruchy żelazkiem pozostawią na tkaninie ślady). W razie wątpliwości co do temperatury, należy przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu. Zaleca się raczej pranie chemiczne.