Dopasowywanie odcienia

Dopasowywanie odcienia

Uzupełnianie malunku należy rozpocząć od dopasowania barwy. Niestety, nie opracowano jeszcze idealnej metody zgrania podróbki z oryginałem. Nawet białe tło wymaga użycia pigmentu, jako że żaden wyrób ceramiczny nie jest idealnie biały. Jeśli chcesz się posłużyć farbą akrylową, nanieś ją próbnie na kafelek i zmieszaj z odrobiną pigmentu. Powtarzaj czynność, aż do uzyskania najbardziej zbliżonej do oryginału barwy. Po każdej nieudanej próbie oczyść porcelanę szmatką zanurzoną w rozpuszczalniku.

Istnieje też metoda polegająca na mieszaniu lakieru chemoutwardzalnego z pigmentami. Umieść trochę lakieru na białym kafelku i w razie potrzeby rozcieńcz. Wysyp na kafelek odrobinkę pigmentu i rozkrusz nożem wszystkie grudki. Za pomocą noża do palet wymieszaj pigment z lakierem. Kiedy uzyskasz pożądany kolor i odcień, dodaj utwardzacza.

Mieszanie kolorów
Nie istnieje żaden magiczny przepis na idealne dopasowanie barwy nowej farby do podłoża, musisz więc zastosować metodę prób i błędów. Nanoś na porcelanę maleńkie punkciki farby, aż do osiągnięcia zadowalającego odcienia. Nieudane próby zmywaj rozpuszczalnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *