Dopasowywanie odcienia

Dopasowywanie odcienia

Uzupełnianie malunku należy rozpocząć od dopasowania barwy. Niestety, nie opracowano jeszcze idealnej metody zgrania podróbki z oryginałem. Nawet białe tło wymaga użycia pigmentu, jako że żaden wyrób ceramiczny nie jest idealnie biały. Jeśli chcesz się posłużyć farbą akrylową, nanieś ją próbnie na kafelek i zmieszaj z odrobiną pigmentu. Powtarzaj czynność, aż do uzyskania najbardziej zbliżonej do oryginału barwy. Po każdej nieudanej próbie oczyść porcelanę szmatką zanurzoną w rozpuszczalniku.

Istnieje też metoda polegająca na mieszaniu lakieru chemoutwardzalnego z pigmentami. Umieść trochę lakieru na białym kafelku i w razie potrzeby rozcieńcz. Wysyp na kafelek odrobinkę pigmentu i rozkrusz nożem wszystkie grudki. Za pomocą noża do palet wymieszaj pigment z lakierem. Kiedy uzyskasz pożądany kolor i odcień, dodaj utwardzacza.

Mieszanie kolorów
Nie istnieje żaden magiczny przepis na idealne dopasowanie barwy nowej farby do podłoża, musisz więc zastosować metodę prób i błędów. Nanoś na porcelanę maleńkie punkciki farby, aż do osiągnięcia zadowalającego odcienia. Nieudane próby zmywaj rozpuszczalnikiem.