Dżins

Dżins

Jeśli nie chcemy, aby dżinsy wyblakły, zamoczmy je przed pierwszym praniem w wodzie z octem w proporcji mniej więcej 250 ml octu na 4 litry wody albo w zimnej, bardzo słonej wodzie – kolor utrwali się na długi czas.

Dobrze konserwowane dżinsy zniosą i pot, i brud. Dla zachowania oryginalnego koloru dobrze jest zmniejszyć w miarę możliwości częstotliwość prań. Kiedy spodnie stracą już początkową barwę, najlepiej prać razem stare i nowe. Pamiętajmy też, że dżinsowe komplety (spodnie i kurtkę czy spódnicę i żakiet) trzeba prać zawsze razem, z taką samą częstotliwością, aby odbarwiały się jednolicie.

Czasem trzeba dżinsy podłużyć i wówczas widoczna jest jaśniejsza smuga w miejscu starego założenia. Można ją zabarwić mazakiem w odpowiednio dobranym kolorze.

Jeśli na dżinsach pozostały po praniu lub odplamianiu jaśniejsze ślady, spodnie można uratować, rozpuszczając nie-zmywalny niebieski atrament w wodzie. Kiedy roztwór ma już właściwy odcień, zwilżamy nim wacik i dokładnie pokrywamy plamę. Przed praniem trzeba dżinsy wysuszyć.