Konserwacja kryształowych wisiorków

Konserwacja kryształowych wisiorków

Najbardziej typową ozdobą wykonaną z kryształowych wisiorków jest żyrandol. Wykorzystuje się je także do zdobienia wazonów, świeczników i lamp.

Przybrudzone wisiorki myje się tak samo, jak inne szklane przedmioty, z tym, że ich części metalowe należy bardzo dokładnie osuszyć lub przed myciem zdjąć. Po wyschnięciu wisiorki trzeba wypolerować do połysku acetonem lub denaturatem.

Wisiorki powinny mieć zapewnioną swobodę obracania się, co pozwala na grę refleksów świetlnych. Obejrzyj metalowe kółka i haczyki, na których zwisają. Otwarte
kółka dociśnij szczypcami, zastąp wadliwie wykonane elementy nowymi, wykonanymi z drutu. Staraj się, by drut był zbliżony grubością i odcieniem do reszty metalowych uchwytów. W sklepach jubilerskich można czasem nabyć cienki srebrny drut. Możesz także wykorzystać druciki bezpiecznikowe lub drut miedziany pozyskany ze starych przewodów elektrycznych.

Szczypce z cienkimi, zaokrąglonymi końcówkami umożliwią ci skręcenie z drutu kółeczka o dowolnej średnicy. Odetnij nadmiar drutu. Staraj się rozwierać kółka na bok, zamiast je rozginać, ponieważ rozginanie może je wykrzywić.

Zagubione wisiorki można zastąpić podobnymi, kupionymi w sklepie z antykami, chociaż trudno zazwyczaj je dobrać. Innym rozwiązaniem jest odlanie kopii istniejących wisiorków ze specjalnej żywicy.