Naprawa pęknięć

Naprawa pęknięć
Nowoczesne spoiwa są bezpieczne i łatwe w użyciu, można też nimi sklejać pęknięte przedmioty metalowe, które dawniej nadawały się wyłącznie do wyrzucenia. Kleje są szczególnie praktyczne przy łączeniu materiałów, które mają niską temperaturę topnienia, jak cyna lub ołów. Bardzo wysoka temperatura może także uszkodzić patynę na powierzchni metali, jak również zniszczyć drewniane czy kościane intarsje.

Jeśli jednak spoina będzie poddawana dużym obciążeniom, lepiej ją zalutować. Podobnie bywa w przypadku małej powierzchni złącza. Nie należy kleić dwóch kawałków cienkiej blachy, nie wzmocniwszy ich od spodu dodatkowym paskiem metalu. Kleje cyjanooctowe nadają się do naprawiania mniejszych usterek, jednak złącze będzie mocniejsze, jeśli zastosujesz dwuskładnikowy klej epoksydowy.

Naprawa pękniętej obudowy kominka
Wyszoruj krawędzie złącza i tylną ścianę obudowy ciepłą wodą z mydlinami. Przemyj denaturatem lub acetonem w celu usunięcia tłuszczu. Ustaw obudowę kominka „do góry nogami”, by łatwiej było wpasować odłamany fragment. Rozmieszaj klej i nanieś na krawędź złącza. Ułóż odłamany fragment na właściwym miejscu, lekko kołysząc nim na boki, by się lepiej wpasował i wyciśnij nadmiar kleju. Sklej obie części taśmą. Zetrzyj zacieki z kleju denaturatem. Zostaw na noc do przeschnięcia. Kiedy klej stwardnieje, wzmocnij tył obudowy naklejając płytę z włókna szklanego.

Klejenie pękniętego metalu
Po oczyszczeniu i sklejeniu złącza, usuń nadmiar kleju denaturatem. Sklej obie części taśmą, by do szczeliny nie dostawało się powietrze. Pozostaw na noc do wyschnięcia.