Usuwanie plam i zabrudzeń – Popelina

Usuwanie plam i zabrudzeń – Popelina

Dawniej tkaninę tę produkowano ze 100% bawełny, lecz obecnie spotykamy popeliny wełniane, jedwabne lub ze sztucznego jedwabiu. Pranie zależy więc od rodzaju włókna.

Popelinę bawełnianą, z której często szyje się koszule i bluzki, można prać w gorącej wodzie. Kolorową odzież bawełnianą z popeliny suszy się na lewej stronie, żeby nie wypłowiała; lekko krochmali lub podczas prasowania spryskuje krochmalem w sprayu.

Mieszanki z jedwabiu naturalnego i sztucznego wymagają prania ręcznego w średnio ciepłej kąpieli piorącej z dodatkiem łagodnego detergentu. Wilgotne sztuki odzieży zawija się w suche ręczniki, a suchą odzież w ręczniki wilgotne, gdyż ubrania z popeliny prasuje się na wilgotno. Warto przeprowadzić próbę, czy prasowanie żelazkiem parowym pozwoli usunąć zagniecenia.

Popelinę wełnianą można prać chemicznie lub bardzo ostrożnie ręcznie w chłodnej, łagodnej kąpieli. Zawinąć w ręcznik, żeby odsączyć nadmiar wody, suszyć na lewej stronie na wieszaku owiniętym czymś miękkim i prasować parowym żelazkiem.

Popelina jedwabna, podobnie jak niektóre inne tkaniny z naturalnego jedwabiu, może w praniu utracić połysk. Przywraca się go płucząc wypraną, jeszcze mokrą sztukę odzieży w roztworze octu: 2 łyżeczki (10 ml) octu na litr zimnej wody. Przed kolejnym praniem odzież trzeba zamoczyć na 30 minut w czystej, zimnej wodzie. Prasować lekko wilgotną.