Plama z jajka

Plama z jajka

Najpierw należy zeskrobać tyle substancji, ile się da. Plamę zamoczyć w niemetalowym naczyniu z roztworem detergentu z dodatkiem enzymów. Moczyć tak długo, jak potrzeba – 6 do 8 godzin. Jeśli plama nie zejdzie, należy wetrzeć w nią proszek do prania i zaprać. Wypłukać i wyprać w zwykły sposób. Plamę należy całkowicie usunąć przed prasowaniem tkaniny.

Odzież nie nadającą się do prania trzeba bezzwłocznie oddać do czyszczenia chemicznego. Koniecznie trzeba też poinformować osobę przyjmującą zlecenie o rodzaju plamy.

W domu można spróbować zamoczyć plamę (i potrzeć) w nierozcieńczonym płynnym detergencie. Zaprać. Rozpostrzeć na podkładzie i raz za razem przykładać kolejne czyste, wilgotne szmatki, żeby usunąć detergent.

Aby usunąć ślady jajka z dywanu, trzeba zeskrobać go możliwie jak najwięcej, a następnie przykładać szmatkę zamoczoną w wodzie z solą – 1/2 łyżeczki (2 ml) soli na szklankę (250 ml) chłodnej wody. Poniżej należy kilkakrotnie przyłożyć szmatkę zamoczoną w roztworze enzymatycznego środka do wywabiania plam, a resztki tego środka usunąć za pomocą kilku czystych, wilgotnych szmatek. Osuszyć często zmienianymi suchymi szmatkami lub serwetkami.