Usuwanie plam i zabrudzeń – Ręcznik

Usuwanie plam i zabrudzeń – Ręcznik

Ręczniki o ciemnych barwach nie wchłaniają tak dobrze jak jasne. Możliwe też, że przy pierwszym, a nawet drugim praniu będą trochę puszczać kolor, więc nowe ręczniki lepiej prać osobno.
Bardzo brudne ręczniki należy przed praniem namoczyć lub nastawić pralkę na pranie wstępne.
Do ostatniego płukania ręczników można dodać zmiękczacza do tkanin – nada on im puszystość i miękkość. Wystarczy to zrobić raz na trzy, cztery prania. Jeśli dodaje się zmiękczacza zbyt często, ręczniki robią się śliskie w dotyku i gorzej wchłaniają wodę.

Pochłanianie wody. Klienci niekiedy narzekają, że pomimo, iż ręczniki są grube i ciasno tkane, nie pochłaniają wody tak, jak potrzeba. Mają zbyt gładkie włoski i są nieprzyjemnie śliskie w dotyku. Lepiej absorbują ręczniki mające pętelki, a nie strzyżone włoski. Choć wszystkie nowe ręczniki trzeba wyprać przed pierwszym użyciem, żeby usunąć apreturę i zwiększyć pochłanianie wody, jeśli ręcznik jest utkany zbyt grubo, nie da to spodziewanych rezultatów. Niżej podano kilka rad, w jaki sposób sprawić, żeby ręczniki lepiej wycierały.

  • Moczyć je przez 12 godzin w dużej ilości zimnej wody z dodatkiem 2 łyżek (30 ml) soli gorzkiej, często poruszając. Wykręcić i wyprać jak zwykle w pralce, najlepiej w detergencie do zimnej wody.
  • Nie wirować do sucha. Po płukaniu wyjąć i powiesić na sznurze do odcieknięcia. Dzięki temu ręcznik będzie bardziej szorstki i lepiej pochłonie wodę.
  • Możliwie często używać i prać ręczniki w podany sposób. Czasami dopiero po kilkunastu praniach ręcznik będzie lepiej wycierał.
  • Nie dodawać do płukania zmiękczaczy do tkanin i nie suszyć ręczników w suszarce.
  • Dobrze jest też wieszać ręczniki na ulewnym deszczu i pozostawić na dworze aż do wyschnięcia.