Usuwanie plam i zabrudzeń – Haft

Usuwanie plam i zabrudzeń – Haft

Pierze się je w średnio gorącym roztworze niezbyt mocnego detergentu. Dobrze płucze; w razie konieczności krochmali. Małe rzeczy można zawinąć w ręcznik do czasu prasowania. Usztywnia się krochmalem w sprayu. Prasuje po lewej stronie żelazkiem o temperaturze odpowiedniej do rodzaju materiału.

Nowo wykonany haft, który wymaga zwykle odświeżenia, zwłaszcza że często przeznaczony jest na prezent lub na pokaz, można po sprawdzeniu trwałości koloru zanurzyć w gorącej wodzie z dodatkiem 1 łyżki (15 ml) boraksu, a następnie wygniatać w wodzie. Nie wykręcać. Rozłożyć płasko na ręczniku i przykryć drugim; przycisnąć, żeby usunąć wodę. Prasować po lewej stronie przez czystą ścierkę, nastawiwszy żelazko na temperaturę odpowiednią do tkaniny. Prasowanie na lewej stronie uwypukla haft. Boraks czyści i nadaje tkaninie lekką sztywność.

Trwałość koloru sprawdza się, kładąc na białej szmatce kilka nitek użytych do haftowania. Przykrywa się je mokrą szmatką i przeprasowuje gorącym żelazkiem. Jeśli szmatka zabarwi się, do prania nie używa się gorącej wody, tylko zimną, którą dodaje się do niewielkiej ilości gorącej wody z rozpuszczonym boraksem.