Plama z kwasu

Kwasy mogą całkowicie zniszczyć tkaninę, jeśli się ich szybko nie zneutralizuje i nie usunie. Zachlapaną odzież trzeba natychmiast wypłukać w zimnej wodzie, trzymając zaplamione miejsce pod strumieniem wody z kranu, usuwając jak najwięcej kwasu. Następnie zaplamione miejsce rozkłada się na złożonym ręczniku i zwilża amoniakiem. Zabieg powtarza się kilka razy, zmieniając położenie ręcznika, i ponownie płucze plamę pod bieżącą wodą. Uwaga: nie stosować nierozcieńczonego amoniaku na czystą wełnę lub jedwab ani na tkaniny mieszane zawierające te substancje.

Z wełny i jedwabiu spłukuje się kwas zimną wodą, a następnie lekko zwilża plamę roztworem amoniaku pół na pół z wodą. Amoniak może również przywrócić kolor tkaninie odbarwionej przez kwas.

Kwasy rozlane na dywan trzeba natychmiast usunąć bibułą lub wsiąkliwym papierem. Na plamie ułożyć grubą warstwę serwetek i przycisnąć. Żeby zneutralizować kwas, należy sporządzić pastę z sody oczyszczonej i ciepłej wody, następnie wcierać ją głęboko w runo za pomocą szczoteczki do zębów. Jeśli nie ma sody, można użyć boraksu. Pozostawić pastę do wyschnięcia, a następnie usunąć czystą, wilgotną szmatką. Czynność powtórzyć i osuszyć. Resztki proszku usunąć odkurzaczem. W razie potrzeby, zabieg powtórzyć.