Usuwanie plam i zabrudzeń – Nylon

Usuwanie plam i zabrudzeń – Nylon

Nylon łatwo gromadzi elektryczność statyczną, przez co przyciąga brud i kurz. Jeśli przenikną one do włókien, przywrócenie tkaninie początkowego, czystego wyglądu będzie trudne.

Odzież czy bieliznę nylonową należy prać po każdym założeniu, używając do tego ciepłej wody z detergentem lub płatkami mydlanymi. Płukać obficie i natychmiast wieszać do odcieknięcia.

Plamy na nylonie trzeba usuwać, zanim się utrwalą. W tym celu można użyć preparatów do czyszczenia chemicznego i odplamiaczy, lecz nie nadają się do tego wybielacze w płynie, chyba że instrukcja na metce mówi inaczej.

Kiedy tkanina zawiera oprócz nylonu jakieś inne włókna, na przykład wełnę lub bawełnę, pierze się ją zgodnie z wymaganiami słabszego włókna. Metki na tkaninach i odzieży zawierają zwykle informację o procentowym udziale poszczególnych włókien. Jeśli konieczne jest prasowanie, to tylko niezbyt gorącym żelazkiem.

Podczas suchej, zimnej pogody tkaniny nylonowe i z domieszką nylonu „lepią się” do ciała. To samo dzieje się w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdyż tam także ilość wilgoci w powietrzu jest zmniejszona. Przyciąganie statyczne można zmniejszyć, raz na cztery, pięć prań, dodając do ostatniego płukania zmiękczacz do tkanin (nie zmiękczacz do wody).