Usuwanie plam i zabrudzeń – Nylon

Usuwanie plam i zabrudzeń – Nylon

Nylon łatwo gromadzi elektryczność statyczną, przez co przyciąga brud i kurz. Jeśli przenikną one do włókien, przywrócenie tkaninie początkowego, czystego wyglądu będzie trudne.

Odzież czy bieliznę nylonową należy prać po każdym założeniu, używając do tego ciepłej wody z detergentem lub płatkami mydlanymi. Płukać obficie i natychmiast wieszać do odcieknięcia.

Plamy na nylonie trzeba usuwać, zanim się utrwalą. W tym celu można użyć preparatów do czyszczenia chemicznego i odplamiaczy, lecz nie nadają się do tego wybielacze w płynie, chyba że instrukcja na metce mówi inaczej.

Kiedy tkanina zawiera oprócz nylonu jakieś inne włókna, na przykład wełnę lub bawełnę, pierze się ją zgodnie z wymaganiami słabszego włókna. Metki na tkaninach i odzieży zawierają zwykle informację o procentowym udziale poszczególnych włókien. Jeśli konieczne jest prasowanie, to tylko niezbyt gorącym żelazkiem.

Podczas suchej, zimnej pogody tkaniny nylonowe i z domieszką nylonu „lepią się” do ciała. To samo dzieje się w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdyż tam także ilość wilgoci w powietrzu jest zmniejszona. Przyciąganie statyczne można zmniejszyć, raz na cztery, pięć prań, dodając do ostatniego płukania zmiękczacz do tkanin (nie zmiękczacz do wody).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *