Plamy z tłuszczu

Plama z tłuszczu. Tłuszcz, czy to olej samochodowy, roślinny, czy też zwierzęcy, pozostawia półprzezroczyste plamy, które ciemnieją od przywierającego do nich brudu. Aby usunąć plamę z tłuszczu, najpierw trzeba zdjąć możliwie jak najwięcej samej substancji, nie dopuszczając, żeby wniknęła głębiej w tkaninę. Nałożyć środek wchłaniający. Poczekać, aż tłuszcz się wchłonie. Delikatnie zeszczotkować i powtórzyć w razie konieczności.

Rozpostrzeć zaplamione miejsce plamą do dołu na grabo złożonym podkładzie. Wówczas rozpuszczony tłuszcz zostanie wchłonięty przez podkład i nie wniknie głębiej w tkaninę. Nanieść na tkaninę płyn do czyszczenia chemicznego lub czterochlorek węgla. Zmieniać położenie podkładu, żeby tkanina nie zaplamiła się ponownie. Niech płyn wyparuje; proces powtórzyć na świeżym podkładzie.

Plamy z tłuszczu mogą się utrwalić i z czasem oraz pod działaniem gorąca zżółknąć. W zależności od tkaniny można je wywabić wybielaczem lub odpowiednio rozcieńczoną wodą utlenioną. Z tkanin specjalnie impregnowanych (np. nie wymagających prasowania albo niemnących) plamy schodzą trudniej, więc usuwanie ich wymaga więcej czasu.

Tkaniny nie nadające się do prania. Tłuste plamy czyści się w pralni chemicznej lub, jeśli ma się dość czasu i cierpliwości, wielokrotnie przykłada do plamy szmatkę z małą ilością środka do czyszczenia chemicznego. Należy zmieniać podkład chłonący, żeby nie poplamić tkaniny w innym miejscu.

Tkaniny nadające się do prania. Tłuste plamy zmywa się wodą destylowaną lub miękką z mydłem.
Resztki potraw z dywanu trzeba możliwie dokładnie usunąć, a tłuszcz osuszyć za pomocą serwetek. Na powstałą plamę przykładać szmatkę z roztworem 1 łyżeczki (5 ml) proszku do prania na szklankę (250 ml) ciepłej wody. Osuszać na bieżąco w czasie zwilżania; następnie nałożyć płyn do czyszczenia na sucho, uważając, żeby nie zetknął się on z podłożem dywanu. Na koniec przykładać wilgotną szmatkę.
Jasne, tłuste plamy często schodzą po nałożeniu na nie proszku do chemicznego czyszczenia dywanów, który wciera się głęboko w rano i zostawia na kilka godzin. Proszek usuwa się odkurzaczem.

Smar rowerowy. Plamę trzeba przykryć serwetkami i stanąć na niej; serwetki wchłoną część smaru. Następnie zwilżyć szmatką z olejkiem eukaliptusowym lub naftą oczyszczoną, osuszając na bieżąco czystymi serwetkami. Przesuwać się od brzegów plamy ku środkowi. Starać się nie rozmazać plamy. Zwilżać starym ręcznikiem zamoczonym w roztworze zawierającym 1 łyżeczkę (5 ml) proszku do prania na 1 szklankę (250 ml) wody. Często osuszać. Jeśli plama nie zejdzie, dw u- lub trzykrotnie nałożyć pastę z boraksu i ciepłej wody, za każdym razem pozostawiając do wyschnięcia i usuwając proszek odkurzaczem.
Usunięcie dużych i ciemnych plam należy zlecić fachowcowi.

Tłuste plamy z tapicerki można usunąć za pomocą sproszkowanej kredy, krochmalu w proszku lub talku.
Na jasnej tapicerce białe absorbenty nie są widoczne, lecz na ciemnej długo się odznaczają. Dlatego, zamiast talku czy krochmalu, lepiej użyć sproszkowanej kredy w odpowiednim kolorze. Można też przeprasować plamę średnio ciepłym żelazkiem przez złożoną chusteczkę do nosa.

Stare plamy z tłuszczu, zaschnięte i brudne, można pokryć pastą zawierającą któryś z wymienionych absorbentów i jakiś rozpuszczalnik (płyn do czyszczenia chemicznego lub czterochlorek węgla). Pozostawić do wyschnięcia, po czym odkurzyć lub wyszczotkować.