Plamy z tłuszczu

Plama z tłuszczu. Tłuszcz, czy to olej samochodowy, roślinny, czy też zwierzęcy, pozostawia półprzezroczyste plamy, które ciemnieją od przywierającego do nich brudu. Aby usunąć plamę z tłuszczu, najpierw trzeba zdjąć możliwie jak najwięcej samej substancji, nie dopuszczając, żeby wniknęła głębiej w tkaninę. Nałożyć środek wchłaniający. Poczekać, aż tłuszcz się wchłonie. Delikatnie zeszczotkować i powtórzyć w razie konieczności.

Rozpostrzeć zaplamione miejsce plamą do dołu na grabo złożonym podkładzie. Wówczas rozpuszczony tłuszcz zostanie wchłonięty przez podkład i nie wniknie głębiej w tkaninę. Nanieść na tkaninę płyn do czyszczenia chemicznego lub czterochlorek węgla. Zmieniać położenie podkładu, żeby tkanina nie zaplamiła się ponownie. Niech płyn wyparuje; proces powtórzyć na świeżym podkładzie.

Plamy z tłuszczu mogą się utrwalić i z czasem oraz pod działaniem gorąca zżółknąć. W zależności od tkaniny można je wywabić wybielaczem lub odpowiednio rozcieńczoną wodą utlenioną. Z tkanin specjalnie impregnowanych (np. nie wymagających prasowania albo niemnących) plamy schodzą trudniej, więc usuwanie ich wymaga więcej czasu.

Tkaniny nie nadające się do prania. Tłuste plamy czyści się w pralni chemicznej lub, jeśli ma się dość czasu i cierpliwości, wielokrotnie przykłada do plamy szmatkę z małą ilością środka do czyszczenia chemicznego. Należy zmieniać podkład chłonący, żeby nie poplamić tkaniny w innym miejscu.

Tkaniny nadające się do prania. Tłuste plamy zmywa się wodą destylowaną lub miękką z mydłem.
Resztki potraw z dywanu trzeba możliwie dokładnie usunąć, a tłuszcz osuszyć za pomocą serwetek. Na powstałą plamę przykładać szmatkę z roztworem 1 łyżeczki (5 ml) proszku do prania na szklankę (250 ml) ciepłej wody. Osuszać na bieżąco w czasie zwilżania; następnie nałożyć płyn do czyszczenia na sucho, uważając, żeby nie zetknął się on z podłożem dywanu. Na koniec przykładać wilgotną szmatkę.
Jasne, tłuste plamy często schodzą po nałożeniu na nie proszku do chemicznego czyszczenia dywanów, który wciera się głęboko w rano i zostawia na kilka godzin. Proszek usuwa się odkurzaczem.

Smar rowerowy. Plamę trzeba przykryć serwetkami i stanąć na niej; serwetki wchłoną część smaru. Następnie zwilżyć szmatką z olejkiem eukaliptusowym lub naftą oczyszczoną, osuszając na bieżąco czystymi serwetkami. Przesuwać się od brzegów plamy ku środkowi. Starać się nie rozmazać plamy. Zwilżać starym ręcznikiem zamoczonym w roztworze zawierającym 1 łyżeczkę (5 ml) proszku do prania na 1 szklankę (250 ml) wody. Często osuszać. Jeśli plama nie zejdzie, dw u- lub trzykrotnie nałożyć pastę z boraksu i ciepłej wody, za każdym razem pozostawiając do wyschnięcia i usuwając proszek odkurzaczem.
Usunięcie dużych i ciemnych plam należy zlecić fachowcowi.

Tłuste plamy z tapicerki można usunąć za pomocą sproszkowanej kredy, krochmalu w proszku lub talku.
Na jasnej tapicerce białe absorbenty nie są widoczne, lecz na ciemnej długo się odznaczają. Dlatego, zamiast talku czy krochmalu, lepiej użyć sproszkowanej kredy w odpowiednim kolorze. Można też przeprasować plamę średnio ciepłym żelazkiem przez złożoną chusteczkę do nosa.

Stare plamy z tłuszczu, zaschnięte i brudne, można pokryć pastą zawierającą któryś z wymienionych absorbentów i jakiś rozpuszczalnik (płyn do czyszczenia chemicznego lub czterochlorek węgla). Pozostawić do wyschnięcia, po czym odkurzyć lub wyszczotkować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *