Plamy z wosku

Plama z wosku. Stwardniały wosk trzeba zdjąć. Do plamy przyłożyć z obu stron złożone serwetki i arkusz papieru pakowego, po czym przycisnąć ciepłym żelazkiem. Powtarzać tak długo, aż na serwetkach przestanie się pojawiać rozpuszczony wosk. Można też rozpostrzeć tkaninę nad zlewem i z pewnej wysokości zalać plamę wrzątkiem, która rozpuści i wypłucze wosk. Uważać, żeby się nie poparzyć.

Na pozostały tłusty ślad przykładać szmatkę z płynem do czyszczenia chemicznego lub podobnym rozpuszczalnikiem, rozpostarłszy plamę na złożonym ręczniku, a następnie tkaninę wyprać w zwykły sposób.
Z lnianego płótna usuwa się plamy wosku, wcierając w nie olej roślinny. Nadmiar oleju zdejmuje się czystą szmatką i całą tkaninę pierze jak zwykle. Jeśli wosku jest dużo, trzeba go zdrapać, a następnie włożyć tkaninę między warstwy papierowych ręczników i przycisnąć ciepłym żelazkiem.

Dobrym sposobem usuwania wosku z tkanin lub dywanów jest wtarcie odrobiny spirytusu. Wosk łatwo się wówczas wykrusza i prawie nie zostawia plam.

Aby usunąć wosk z dywanu, kładzie się nań kostkę lodu, żeby stwardniał i dał się zdjąć. Plamę czyścić płynem do czyszczenia chemicznego. Pozostawić do wyschnięcia i odkurzyć.

Usunąć możliwie jak najwięcej stwardniałego wosku, przykryć resztę kilkoma serwetkami i przycisnąć gorącym żelazkiem. Zmienić serwetki i powtórzyć zabieg. Robi się to tak długo, aż papier wchłonie cały wosk. Barwnik z kolorowej świecy może zostawić plamę; należy ją zwilżyć czterochlorkiem węgla (jeśli dywan nie jest podgumowany). W przeciwnym wypadku, należy sporządzić pastę z krochmalu, talku lub skrobi kukurydzianej i płynu do czyszczenia chemicznego. Wetrzeć w runo i po wyschnięciu usunąć odkurzaczem.

Z politurowanych mebli można usunąć wosk bez zadrapania powierzchni, jeśli jest on twardy i kruchy. W tym celu należy włożyć kostki lodu do plastikowej torebki i położyć na plamę wosku na 2-3 minuty. Następnie ostrze noża do smarowania owinąć kawałkiem miękkiej szmatki i delikatnie odskrobać wosk. Ślady zatrzeć wilgotną szmatką i posmarować mydłem. Wytrzeć czystą szmatką i wypolerować jak zwykle.