Kominek

Kominek

Czyszczenie. Trzeba regularnie usuwać zupełnie zimny popiół (w zasadzie należy liczyć dwa dni od ostatniego palenia w kominku) i zsypywać go do dużego metalowego pojemnika. Później, wiosną, możemy wykorzystać ten popiół przy pracach ogrodniczych.

Cegły i kamienie obudowy kominka myjemy detergentem do mycia naczyń, rozpuszczonym w ciepłej wodzie (około 125 ml na 4 litry wody). Płyn przenosimy na cegły gąbką, energicznie szorujemy szczotką i spłukujemy.

Zwykły kurz, gromadzący się na drzwiczkach, palenisku i akcesoriach znika dzięki odkurzaczowi. Najlepszym sposobem czyszczenia szklanych drzwiczek kominka jest natarcie ich popiołem. Do usunięcia resztek tłustego nalotu, gromadzącego się z upływem czasu, potrzebny jest roztwór gorącej wody i płynu do mycia naczyń i szczotka. Po umyciu wycieramy do sucha, by nie pojawiły się plamy rdzy. Pamiętajmy też o wyczyszczeniu akcesoriów kominkowych.

Użytkowanie: Jeśli na płonące w kominku polana wrzucimy skórkę cytryny lub pomarańczy, po całym mieszkaniu rozejdzie się miły zapach.

Można samemu zrobić „polana”, zwijając w rolki stare gazety, zwilżone wodą i związane metalowym drucikiem przed włożeniem do kominka.

Uwaga – dużym błędem jest palenie gałęzi odciętych przy osadzaniu choinki w stojaku. Zabrudzą kominek tłustą żywicą i co gorsza – mogą niebezpiecznie strzelać iskrami.