Usuwanie plam i zabrudzeń – Koronki

Usuwanie plam i zabrudzeń – Koronki

Ze względu na swoją delikatność koronki wymagają szczególnej ostrożności. Pod ciężarem wody wchłoniętej podczas prania mogą się rozerwać. Stare, cenne koronki można wyprać w dużym słoju ze szczelną zakrętką. Do ciepłej wody w słoju dodaje się delikatny detergent lub płatki mydlane, zakręca wieczko i potrząsa, żeby roztwór dobrze się wymieszał. Następnie wkłada koronki i potrząsa słojem przez około minutę. Płucze się w podobny sposób.

Jeśli koronka jest bardzo słaba, przed praniem należy ją przyfastrygować do białej tkaniny. Po wypraniu i wypłukaniu po prostu rozpościera się tkaninę razem z koronką i pozostawia do wyschnięcia.
Do prania starych koronek nie wolno używać wybielaczy. Deszcz lub poranna rosa wybielą je w sposób naturalny. Koronkę trzeba przyfastrygować do ręcznika lub prześcieradła, którego końce przymocowuje się do dwóch sznurów bieliźnianych, jak hamak. To pozwoli w bezpieczny sposób wystawić koronkę na deszcz lub rosę, z dala od ziemi.

Delikatne koronkowe firanki pierze się luźno złożone w poszewce na poduszkę. W tej osłonie można je ugniatać w delikatnym roztworze piorącym i w taki sam sposób płukać, po odciśnięciu mydlin.
Koronki prasuje się na lewej stronie, żeby uwypuklić wzór. Należy uważać, żeby szpic żelazka nie zadarł oczek. Najlepiej przesuwać żelazko tyłem lub bokiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *