Usuwanie plam i zabrudzeń – Koronki

Usuwanie plam i zabrudzeń – Koronki

Ze względu na swoją delikatność koronki wymagają szczególnej ostrożności. Pod ciężarem wody wchłoniętej podczas prania mogą się rozerwać. Stare, cenne koronki można wyprać w dużym słoju ze szczelną zakrętką. Do ciepłej wody w słoju dodaje się delikatny detergent lub płatki mydlane, zakręca wieczko i potrząsa, żeby roztwór dobrze się wymieszał. Następnie wkłada koronki i potrząsa słojem przez około minutę. Płucze się w podobny sposób.

Jeśli koronka jest bardzo słaba, przed praniem należy ją przyfastrygować do białej tkaniny. Po wypraniu i wypłukaniu po prostu rozpościera się tkaninę razem z koronką i pozostawia do wyschnięcia.
Do prania starych koronek nie wolno używać wybielaczy. Deszcz lub poranna rosa wybielą je w sposób naturalny. Koronkę trzeba przyfastrygować do ręcznika lub prześcieradła, którego końce przymocowuje się do dwóch sznurów bieliźnianych, jak hamak. To pozwoli w bezpieczny sposób wystawić koronkę na deszcz lub rosę, z dala od ziemi.

Delikatne koronkowe firanki pierze się luźno złożone w poszewce na poduszkę. W tej osłonie można je ugniatać w delikatnym roztworze piorącym i w taki sam sposób płukać, po odciśnięciu mydlin.
Koronki prasuje się na lewej stronie, żeby uwypuklić wzór. Należy uważać, żeby szpic żelazka nie zadarł oczek. Najlepiej przesuwać żelazko tyłem lub bokiem.