Plamy z mleka i śmietany

Plama z mleka i śmietany. Spłukać pod kranem z zimną wodą. Zamoczyć w chłodnym roztworze detergentu lub w roztworze proszku enzymatycznego. Prać jak zwykle, lecz w zimnej wodzie; gorąca woda utrwali plamy. Jeśli zostanie tłusta plama, przykładać szmatkę z płynem do czyszczenia chemicznego, rozłożywszy splamione miejsce na grubym podkładzie; wywietrzyć i znowu wyprać.

Tkaniny nadające się do prania zaplamione mlekiem przemywa się chłodną wodą (nie trzeć). Zostawia na chwilę i pierze w zimnej wodzie. Suszy na sznurze. Tkaniny nie nadające się do prania zwilża się roztworem neutralnego detergentu z kilkoma kroplami amoniaku (jeśli nie jest to jedwab ani wełna), a następnie przykłada szmatkę z zimną wodą.

Mleko lub śmietanę rozlane na dywan trzeba zebrać jak najdokładniej. Przykładać szmatkę z letnim roztworem detergentu. Unikać przemoczenia dywanu i osuszać na bieżąco. Delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką. Jeśli została tłusta plama, nałożyć trochę płynu do czyszczenia chemicznego, starając się, żeby nie zetknął się z gumowym podłożem dywanu. Można też sporządzić pastę z boraksu oraz wody i wetrzeć ją w runo. Kiedy pasta wyschnie, odkurzyć.