Plama z pleśni

Plamy z pleśni. Pleśń rozwija się w cieple i wilgoci. Najlepiej unikać jej powstawania, przechowując rzeczy, które są dokładnie wysuszone.
Mikroskopijne zarodniki pleśni namnażają się w niesłychanym tempie, kiedy trafią na naturalną substancję, taką jak: papier, wełna, bawełna, skóra i drewno oraz brudne miejsca na tkaninach syntetycznych.
Aby przeciwdziałać atakowi pleśni, trzeba unikać stłoczenia odzieży w szafie. Powinno w niej swobodnie cyrkulować powietrze. Należy też przechowywać tylko całkiem czyste rzeczy.

Wyroby skórzane, takie jak torby, paski, walizki i buty należy oczyścić i wystawić na działanie silnego słońca przez około godzinę. Następnie owinąć w papier pakowy lub gazety albo schować do kartonowych pudeł. Nie przechowywać ich w plastikowych torbach; plastik zaabsorbuje barwnik ze skóry.
Należy często sprawdzać stan przechowywanych rzeczy, jeśli przez długi czas pogoda jest wilgotna. Stęchły zapach wydobywający się z szafy lub garderoby powinien zawsze budzić podejrzenia. W takim wypadku trzeba usunąć z szafy wszystkie rzeczy, dobrze ją odkurzyć odkurzaczem i spryskać środkiem owadobójczym. Następnie na dwie godziny wstawić do szafy lampę. Gorąco wysuszy wnętrze. Wszelkie zakamarki, narożniki i złącza, gdzie lubią się gnieździć zarodniki pleśni, można też wysuszyć suszarką do włosów.
W zatęchłych szafach umieszcza się żel silikonowy lub kulki kamfory, żeby zaabsorbowały wilgoć.

Pleśń usuwa się najpierw prostymi sposobami. Małe plamy po prostu schodzą w praniu. Jeśli spleśniała cała sztuka odzieży, a tkanina toleruje wybielanie, należy ją zamoczyć w roztworze wybielacza chlorowego – 2 łyżki (30 ml) na 4 litry wody. Jeśli tkanina ma specjalną apreturę (bez prasowania, niemnącą itp.), chlorowe wybielacze reagują z apreturą i powstają żółtobrunatne plamy.

Z niektórych tworzyw można usunąć pleśń, zwilżając spleśniałe miejsce sokiem cytrynowym z solą i wystawiając je na słońce do wyschnięcia. (Lepiej się najpierw upewnić, czy tkanina w tych warunkach nie wyblaknie).

Ubrania zimowe. Czasem chowamy do szafy ubrania zimowe bez prania i czyszczenia. W wilgotnych warunkach brud może zapleśnieć lub zaplamić tkaninę. W takim przypadku odzież trzeba oddać do czyszczenia chemicznego.

Skóra. Zapleśniałą skórę trzeba wynieść na dwór i zdrapać szczotką pylisty osad. (Po użyciu włosie szczotki trzeba na 10 minut zanurzyć w rozcieńczonym wybielaczu i wysuszyć na słońcu). Następnie przemyć roztworem alkoholu izopropylowego z wodą.

Dywany. Pleśń usuwa się z dywanów, przemywając je najpierw roztworem zawierającym 1 łyżeczkę (5 ml) środka dezynfekującego na 1 szklankę (250 ml) wody, żeby zabić grzyby. Dywan natychmiast osuszyć. Następnie, żeby usunąć plamy pleśni, nakłada się roztwór amoniaku z wodą – 1 część amoniaku na 10 części wody. Osuszyć, opłukać i po wyschnięciu odkurzyć. Dywan musi być całkiem suchy, zanim zacznie się po nim chodzić.

Malowane ściany i cementowe ścieżki. Czarne plamy pleśni usuwa się za pomocą roztworu wybielacza – 1 część wybielacza gospodarczego na 5 części zimnej wody. Roztwór pozostawić na powierzchni na kilka minut, a następnie zmyć wodą. Malując ponownie oczyszczone z pleśni fragmenty ścian, trzeba użyć farby ze środkiem przeciw grzybom.

Wybielanie
Plamy pleśni naciera się sokiem z cytryny z solą i wystawia na słońce. Plamę trzeba utrzymywać w wilgoci tak długo, aż zniknie. Zamiast cytryny można zastosować wodę utlenioną lub ocet.
Przed wybielaniem zawsze trzeba przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu wyrobu. Aby uniknąć niepotrzebnego wyblaknięcia pozostałych części wyrobu, wystawia się na słońce tylko miejsce zaplamione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *