Plamy z napoju

Plama z napoju. Napoje bezalkoholowe rozlane na dywan mogą być początkowo niewidoczne, lecz trzeba je usunąć natychmiast i dokładnie, gdyż po jakimś czasie mogą być nie do wywabienia.

Rozlane napoje bezalkoholowe trzeba natychmiast zebrać serwetkami i, jeśli to możliwe, wywabić plamę, zanim zaschnie. Plamy takie mogą być początkowo niewidoczne, lecz z czasem żółkną i stają się trudne do usunięcia.

Splamione miejsce należy natychmiast przemyć wykręconą szmatką zmoczoną w ciepłej wodzie, zawierającej jedną lub dwie krople płynnego detergentu. Zmyć czystą, wilgotną szmatką i najszybciej wysuszyć, używając średnio gorącej suszarki do włosów.

Zalane miejsce osuszyć możliwie najdokładniej. Następnie wilgotną szmatką lub szczoteczką do zębów lub do rąk wprowadzić głęboko w runo proszek do prania (nie płyn). Unikać przemoczenia. Cały czas na bieżąco osuszać czyszczone miejsce. Na koniec zdjąć resztki detergentu kilkoma czystymi mokrymi szmatkami, a kiedy miejsce wyschnie, dobrze odkurzyć.

Napoje rozlane na dywanie trzeba możliwie najdokładniej zebrać. Niekiedy zawierają one barwniki, które mogą trwale zaplamić dywan. Wywabia się je roztworem zawierającym 1 łyżeczkę (5 ml) łagodnego detergentu i 1 łyżeczkę (5 ml) octu spirytusowego na litr ciepłej wody. Roztwór nakłada się na plamę, pozostawia do wyschnięcia i odkurza. W razie konieczności zabieg należy powtórzyć.