Plama z kredki świecowej

Aby usunąć z tkaniny resztki świecowej kredki, należy je najpierw zdrapać. Następnie wilgotną szmatką nasączyć plamę detergentem, spłukać i wysuszyć. Uporczywe plamy można usunąć płynem do czyszczenia chemicznego.

Ślady kredek na akrylu, bawełnie, lnie, poliestrze, nylonie i nadającej się do prania wełnie można usunąć, umieszczając zabrudzony fragment tkaniny między dwoma kawałkami bibuły i przyciskając ciepłym żelazkiem. Bibułę trzeba zmieniać. Należy uważać, żeby plamy nie rozmazać. Jeśli plama nie schodzi, trzeba zalać ją rozpuszczalnikiem do czyszczenia chemicznego.

Inną metodą usuwania śladów kredek jest umieszczenie ubrudzonej tkaniny plamą do dołu na kilku papierowych ręcznikach. Następnie trzeba ją spryskać rozpuszczalnikiem naftowym i pozostawić na kilka minut, po czym odwrócić tkaninę, spryskać na drugiej stronie i znowu odczekać. Nałożyć detergent i wcierać go w zaplamione miejsce, aż plama zniknie. Wyprać tkaninę ręcznie w detergencie, żeby usunąć ślady rozpuszczalnika. Potem prać jak zwykle.

Ślady kredek z blatów usuwa się za pomocą sprayu silikonowego.