Plamy z cukierków i czekolady

Aby usunąć resztki cukierka z dywanu należy je wyskrobać. Następnie zmieszać 1 łyżeczkę (5 ml) octu z litrem ciepłej wody. Nałożyć na plamę, zostawić do wyschnięcia i odkurzyć.

Napój czekoladowy lub czekoladę należy usunąć z zaplamionej powierzchni, starając się nie wbić go głębiej w materiał. Przykładać na plamę szmatkę z zimną wodą lub zamoczyć na 30 minut w roztworze proszku enzymatycznego. W pozostały ślad wetrzeć detergent i lekko zaprać.

Wypłukać zimną wodą rozpuszczone resztki, zwilżyć płynem do czyszczenia chemicznego lub innym rozpuszczalnikiem. Reszta powinna bez kłopotu zejść w praniu.

Jeśli tkanina nie nadaje się do prania, plamę należy obficie zmoczyć wodą gazowaną, żeby plama nie zaschła i przyłożyć szmatkę z płynem do czyszczenia chemicznego. Jeśli plama nie zejdzie, nalać na nią kilka kropel detergentu do mycia naczyń i kilka kropel amoniaku, a następnie zdrapać. Od czasu do czasu osuszać chłonną szmatką. Dobrze wypłukać w wodzie, żeby usunąć amoniak.

Z dywanu należy usunąć czekoladę mechanicznie, a na pozostałą plamę przykładać szmatkę zamoczoną w szklance (250 ml) ciepłej wody z dodatkiem łyżeczki (5 ml) proszku do prania. Jeśli czekolada wniknęła głęboko, roztwór wciera się w runo szczoteczką do zębów. Przykładać mokrą szmatkę i osuszać tak długo, aż plama zblednie. Ostatnie ślady znikną, jeśli w runo wetrze się pastę z boraksu i ciepłej wody. Po wyschnięciu miejsce to odkurzyć i, w razie potrzeby, powtórzyć proces. Jeśli rozlany napój zawierał mleko, może zajść konieczność zastosowania płynu do czyszczenia chemicznego. Następnie nałożyć roztwór detergentu, który zbiera się czystą wilgotną szmatką.

Uwaga: płyn do czyszczenia chemicznego nie powinien wejść w kontakt z gumowym lub syntetycznym podłożem dywanu. W wypadku gdy dywan jest podgumowany, płyn trzeba zmieszać na pastę z krochmalem.