Usuwanie plam

Usuwanie plam

Na wyrobach ceramicznych często powstają brzydkie plamy, nie dające się usunąć podczas zmywania.
W takim przypadku trzeba zastosować środek wybielający. Musisz zwłaszcza pamiętać o oczyszczeniu krawędzi wzdłuż odłamania, jeśli zależy ci na niemal niewidocznym sklejeniu obu fragmentów.
Zwykła bielinka usuwa na ogół lżejsze zabrudzenia. Jeśli tak nie jest, spróbuj użyć nadtlenku wodoru.
Na jedną część środka wybielającego weź trzy części wody i dodaj kilka kropel amoniaku. Włóż rękawiczki ochronne i fartuch. Jeśli płyn pryśnie na odsłoniętą skórę, natychmiast ją przemyj zimną wodą. Osiągniesz dużo lepsze wyniki, jeśli uprzednio namoczysz oczyszczany przedmiot w wodzie. Dzięki temu plama nie wniknie
głębiej. Fajans jest szczególnie chłonny, więc przed każdym zastosowaniem środka bielącego należy zanurzyć przedmiot w wodzie. Zanurzaj tampony z waty w roztworze, przytrzymując je szczypcami, i przykładaj na zaplamione miejsca. Pozostaw je tam na kilka godzin.
Okryj przedmiot plastykową płachtą lub zamknij w szczelnym plastykowym naczyniu, by waciki zachowały swoją wilgotność. Po kilku godzinach sprawdź, czy plamy zniknęły. Jeśli nie, powtarzaj operację aż do całkowitego usunięcia przebarwień. Czasami może to potrwać i kilka tygodni, spróbuj więc po jakimś czasie zwiększyć stężenie roztworu.
Uwaga: podczas intensywnego wybielania może dojść do uszkodzenia złoceń. Jeśli przedmiot jest złocony, co jakiś czas sprawdzaj ich stan. Po usunięciu plamy przemyj powierzchnię wodą i odstaw do wyschnięcia.