Rozpuszczanie starego kleju

Rozpuszczanie starego kleju

Często po upływie dłuższego czasu stary klej ciemnieje. Jedyną radą na tego rodzaju przebarwienia, na krzywo sklejone fragmenty lub na pozostawione na powierzchni resztki stwardniałego kleju jest rozmontowanie całego przedmiotu, oczyszczenie ze starego kleju i sklejenie go od nowa.

Rozpuszczanie w wodzie
Brązowe kleje pochodzenia zwierzęcego można rozpuścić przez zanurzenie całego przedmiotu w gorącej wodzie. Podobnie można postąpić z klejem poliwinylooctanowym. By nie uszkodzić kruchej ceramiki, należy owinąć naczynie w kawałek materiału lub matę z gąbki i umieścić w plastykowej miedniczce z ciepłą wodą, a następnie stopniowo dolewać gorącej wody.
W miarę rozmiękania kleju, usuwaj go małym, sztywnym pędzelkiem lub szczoteczką do zębów. Sprawdź, czy wszystkie kawałki idealnie do siebie przystają. Jeśli nie, sprawdź, czy nie zostały na krawędziach resztki kleju. Zmyj je szczoteczką lub podważ czubkiem noża.

Rozpuszczanie w denaturacie
Szelak, także brązowej barwy, często rozpuszcza się w wodzie. Jeśli jednak to nie nastąpi, ułóż wzdłuż obu stron spoiny waciki namoczone w denaturacie. Zmieniaj waciki, póki spirytus nie przesiąknie w głąb i krawędzie się nie rozkleją. Jeśli i ta metoda zawiedzie, użyj rozpuszczalnika do farb.

Rozpuszczanie w acetonie
Waciki namoczone w acetonie ułożone po obu ^tronach spoiny rozpuszczą kleje celulozowe oraz klej poliwinylooctanowy. Aceton dość szybko paruje, musisz więc zawinąć cały przedmiot w plastykową folię, by waciki nie wyschły.

Rozpuszczanie rozpuszczalnikiem do farb
Rozpuszczalniki rozmiękczają współczesne kleje na bazie żywicy epoksydowej i kauczuku, mogą jednak zniszczyć malowane na ceramice wzory. Jeśli poprzednia renowacja była niechlujnie przeprowadzona, należy się z tego cieszyć; na ogół jednak zależy nam na zachowaniu starej farby. A zatem, jeśli to możliwe, aplikuj rozpuszczalnik wyłącznie od strony wewnętrznej. Rozpuszczalnik trzeba zmyć natychmiast po zmiękczeniu kleju, by nie przedostał się na stronę zewnętrzną.
Przed zastosowaniem rozpuszczalnika namocz naczynie w wodzie.

Ostrzeżenie: podczas stosowania rozpuszczalnika chemicznego chroń dłonie rękawicami, rygorystycznie przestrzegaj zaleceń producenta i unikaj kontaktu płynu ze skórą. Prowadź pędzelek ruchem od siebie, by rozpuszczalnik nie prysnął do oka. Nigdy nie zmywaj rozpuszczalnika gorącą wodą, by nie powstały toksyczne opary.