Narzędzia i sprzęt

Do naprawy przedmiotów codziennego użytku wystarczy mała przestrzeń pokoju lub kuchni. Szczególnie ważne jest dobre oświetlenie, zwłaszcza gdy w grę wchodzi dobieranie odpowiedniej barwy, które musi się odbywać przy świetle dziennym. Pokój powinien mieć dobrą wentylację (przy niektórych czynnościach dochodzi do wyzwalania niezdrowych gazów) i dostęp do gorącej i zimnej wody. Duży stół umożliwi wygodne ułożenie narzędzi, materiałów i reperowanych sprzętów; mały, zagracony blat nieuchronnie prowadzi do powstawania kosztownych, a nawet niebezpiecznych szkód. Blat stołu zakryj zmywalnym plastykiem lub starymi gazetami. Narzędzia szczególnie niebezpieczne trzymaj w zamykanej na klucz szafce.

Do większości napraw przedmiotów ceramicznych wystarczy bardzo prosty zestaw narzędzi, niemniej kilka specjalistycznych narzędzi może znacznie ułatwić pracę.
Do odtwarzania brakujących fragmentów używaj plasteliny. Zapałki lub wykałaczki doskonale nadają się do nanoszenia kleju i kitu. Nie wyrzucaj zużytych szczoteczek do zębów i pędzli do golenia. Kiedy masz do czynienia z niebezpiecznymi chemikaliami, ochraniaj dłonie gumowymi rękawicami.

Bardzo istotną sprawą jest dobór odpowiedniego kleju. Żywice epoksydowe, stosowane do klejenia porcelany, metalu i szkła są mocne, odporne na wilgoć i wysokie temperatury. Zwykle kupuje się je w dwóch oddzielnych tubkach do samodzielnego zmieszania. Przezroczyste kleje kontaktowe schną niemal natychmiast, dzięki czemu nie trzeba przyklejanej części dociskać. Kleje lateksowe stosuje się do łatania tkanin i dywanów. Klejąc plastyk dobieramy klej odpowiedni dla jego typu. Taśma maskująca i samoprzylepna służą do unieruchomienia sklejanego przedmiotu podczas schnięcia.