Plama z twardej wody. Plamy takie tworzą się z zawartych w wodzie minerałów. Stare plamy i osady mogą być grube i trudne do usunięcia. Do ich wywabiania stosuje się preparat zawierający co najmniej 9% kwasu fosforowego. Nałożyć i zostawić na kilka minut. Powtarzać zabieg, aż zabrudzenie zniknie.
Aby zapobiec dalszemu osadzaniu się plam z twardej wody, należy używać zmiękczacza do wody lub po oczyszczeniu zabrudzenia miejsce zwilżyć sokiem z cytryny albo posmarować olejem.
Woda przelewająca się z wanny lub umywalki, cieknąca rura, dziurawy dach, a nawet pęknięta doniczka lub wazon mogą poważnie zaplamić dywan albo wykładzinę. Duża ilość wody naniesie ze sobą zanieczyszczenia, osad brudu; podłoże dywanu i podkład nasiąkną brudną wodą, a na wierzchu pojawią się plamy. Ponadto dywan może się skurczyć, a także zapleśnieć, czego skutkiem będzie nieprzyjemny zapach. Niektóre barwniki mogą się rozpuścić w wodzie i zaplamić dywan, inne zaś mogą zblaknąć.
Rozlaną wodę trzeba natychmiast usunąć za pomocą ręczników kąpielowych. Układa się je na mokrymi miejscu i chodzi po nich, żeby nasiąknęły i zebrały jak najwięcej wody.
Najlepszym sposobem postępowania przy „katastrofie powodziowej” jest zdjęcie dywanu i wysuszenie go lub odwrócenie na drugą stronę i osuszenie suszarką do włosów. Nie używać grzejników, gdyż syntetyczne dywany łatwą się przypalają, a wełniane kurczą.
Jeśli dywan jest dobrej jakości, trzeba wezwać fachowca, który go wyczyści. Jeśli jest to wykładzina na całe pomieszczenie, przypuszczalnie trzeba ją będzie ponownie położyć, co także musi zrobić fachowiec.
Kręgi z wody na meblach. Wilgotne ślady na meblach często są skutkiem cieknącej doniczki, wazonu lub kondensacji wody na zimnym szkle. Mebel osuszyć, a stary preparat do polerowania zdjąć. Wilgotną plamę przeciera się szmatką z odrobiną octu. Podczas tego zabiegu stary preparat nabłyszczający zostanie zdjęty, a odbarwione wodą drewno ponownie nabierze koloru. Miejsce dobrze wysuszyć, a następnie wetrzeć olej lniany lub wazelinę. Trzeba mocno trzeć od brzegu plamy do środka. Położyć więcej oleju lub wazeliny i zostawić na kilka godzin, po czym wypolerować miękką szmatką do kurzu. Szmatkę można ogrzać, stawiając na niej na chwilę żelazko. Ciepło przyspieszy wchłanianie oleju przez drewno. Następnie polerować jak zwykle lub, jeśli ślad pozostał, powtórzyć zabieg wcierania wazeliny lub oleju.