PLAMY NA NASKÓRKU
Plamy z naskórka rąk można usunąć mechanicznie, np. pumeksem lub piaskiem. W przypadku plam na rękach zabieg ten nie sprawia żadnych trudności, trudniej natomiast usuwać plamy z twarzy, gdzie skóra jest mniej odporna, bardziej wrażliwa niż na rękach i mocniej reaguje podrażnieniem na wszelkie bodźce mechaniczne.
Niektóre plamy można usuwać z twarzy środkami chemicznymi, co powoduje mniejsze podrażnienie skóry. Z plam, które można usunąć ze skóry ludzkiej chemicznie należy wymienić plamy z nikotyny, pojawiające się często na palcach palaczy, jak również plamy z jodyny. Stosując środki chemiczne do usuwania tych plam, można wywołać pewne podrażnienie skóry, toteż po działaniu chemikaliami konieczne jest umycie rąk wodą z mydłem. Po wysuszeniu umytych rąk należy natrzeć je tłustym kremem.-
Atrament. Plamy te znikają najczęściej już po kilkakrotnym przetarciu skóry sokiem cytrynowym lub roztworem kwasu cytrynowego. Jeżeli zabieg ten okaże się niewystarczający, nasyca się plamę roztworem kwaśnego szczawianu potasowego lub kwasu szczawiowego. Chemikalia te można użyć jedynie wówczas, jeżeli skóra jest idealnie zdrowa. Plamy z atramentu można usunąć także wybielaczem.
Barwniki smołowe -> farby.
Farby (np. plamy z barwników smołowych, szminki do warg itp.). Zaplamione miejsce przeciera się kilkakrotnie tamponem z waty nasyconym tłustym kremem. Zabieg ten należy powtórzyć, jeśli zaistnieje po temu potrzeba. Wiele barwników można rozpuścić przez pocieranie zaplamionego miejsca alkoholem lub acetonem.
Farby olejne i lakiery. Plamy te można usunąć ze skóry bez trudu rozpuszczalnikiem, np. terpentyną, benzyną lub płynem do wywabiania plam. Plamy z farb nitro wywabia się rozpuszczalnikiem nitro, plamy z farb acetonowych — octanem amylu.
Jagody. Zaplamione czarnymi jagodami miejsca skóry przeciera się kilkakrotnie roztworem kwasu winowego lub cytrynowego. Zęby można oczyścić z plam jagodowych w ten sam sposób lub przy użyciu cytryny.
Jarzyny -> owoce.
Jodyna – Skórę zaplamioną jodyną przeciera się roztworem amoniaku lub tiosiarczynu sodowego, następnie zmywa się ją mydłem. Można też podziałać na skórę jednym z ww. chemikaliów, pozostawiając je na pewien czas na powierzchni skóry.
Nadmanganian potasowy (także plamy z braunsztynu). Roztwór nadmanganianu potasowego utlenia się na powietrzu, tworząc brązowy braunsztyn (dwutlenek manganu), utrzymujący się bardzo uporczywie na skórze i przypominający swą barwą opaleniznę. Dlatego roztwór nadmanganianu potasowego bywa czasem stosowany przez młode dziewczęta i kobiety, które wcierają go sobie w ramiona i nogi, imitując w ten sposób naturalną opaleniznę. W tym celu stosuje się rozcieńczony roztwór nadmanganianu potasowego o zabarwieniu bladoróżowym. Nadmanganian potasowy, względnie wytworzony już braunsztyn, rozpuszcza się łatwo w roztworze kwaśnego siarczynu sodowego lub w roztworze kwasu szczawiowego. Na delikatnej i wrażliwej skórze może wystąpić podrażnienie, objawiające się zwykle zaczerwienieniem. Dlatego nie należy przeciągać zbyt długo zabiegu odplamiania skóry chemikaliami i natychmiast po jego zakończeniu zmyć skórę starannie ciepłą wodą z mydłem, następnie wysuszyć ją i natrzeć tłustym kremem.
Nikotyna. Na palcach nałogowych palaczy występują intensywnie żółte, niekiedy aż brązowe plamy z nikotyny. Można je usunąć z naskórka mieszaniną wody utlenionej i amoniaku. Zaplamione miejsca zwilża się kilkakrotnie tą mieszaniną, następnie zmywa się starannie i na zakończenie w skórę wciera się tłusty krem. Plamy z nikotyny można usunąć mieszaniną składającą się z 1 cz. kwasu solnego i z 10 cz. alkoholu. Zabieg usuwania plam przy użyciu tej mieszaniny należy wykonać możliwie szybko, po czym skórę przemywa się niezwłocznie wodą z mydłem.
Owoce. Plamy takie są dobrze znane każdej pani domu. Usunięcie ich nie jest jednak trudne, jeżeli po obieraniu jarzyn czy owoców przetrze się ręce roztworem kwasu cytrynowego, sokiem cytrynowym lub roztworem wybielacza.
Orzechy. Świeże orzechy włoskie mają zieloną, soczystą łupinę zawierającą substancje chemiczne utleniające się na powietrzu i zabarwiające się na kolor ciemnobrązowy. Ten tzw. brąz orzechowy jest bardzo cenionym środkiem kosmetycznym. Jednakże przy zrywaniu orzechów włoskich pozostawia on na rękach intensywne, nieładne plamy. Do ich usunięcia można stosować kwas cytrynowy lub sok z cytryny. Innym sposobem usuwania tych plam jest wybielanie skóry rąk przez trzymanie wilgotnych rąk nad płonącą siarką, co wymaga oczywiście zachowania dużej ostrożności. Pary dwutlenku siarki działają w połączeniu z wodą silnie wybielająco (powstaje kwas siarkowy). Metody tej nie zaleca się w przypadku wrażliwej skóry, bowiem kwas siarkowy ma działanie żrące. Dlatego też wybielanie skóry rąk w oparach siarki musi trwać bardzo krótko. Po zabiegu ręce należy dokładnie przemyć wodą z mydłem, następnie starannie wysuszyć i natrzeć kremem.
Przylepiec i guma do żucia. Plamy te rozpuszczają się łatwo w benzynie i w płynie do wywabiania plam.
Smoła i smary do wozów. Plamy te bardzo mocno trzymają się skóry ludzkiej. Najpierw należy je zmiękczyć tłuszczem, potem działa się na nie rozpuszczalnikiem lub płynem do wywabiania plam. Na zakończenie zmywa się skórę dokładnie wodą z mydłem, ewentualnie przeciera pumeksem.
Szminka do warg – farby.
Tusz do stempli i taśma do maszyny. Zaplamione miejsca skóry przeciera się stężonym alkoholem, powtarzając tę czynność kilkakrotnie. Potem zmywa się skórę dokładnie wodą z mydłem.
Tytoń —> nikotyna.
Ziemniaki. Do usuwania plam z rąk nadaje się woda utleniona z niewielkim dodatkiem roztworu amoniaku. Także i w tym przypadku po usunięciu plam należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.