Plamy z pasty do butów. W zaplamioną tkaninę należy natychmiast wetrzeć jakiś środek do prania i spłukać. Uporczywe plamy trzeba dodatkowo zwilżyć alkoholem i ponownie wypłukać. Można też użyć terpentyny lub płynu do czyszczenia chemicznego. Wszystkie te substancje trzeba najpierw wypróbować na niewidocznym miejscu.
Pasta do butów to barwnik na podkładzie oleistym. Woda, ciepło lub wilgoć powiększają i utrwalają plamę. W plamę wciera się olej roślinny lub benzynę lakową i zostawia na 15 minut, po czym zwilża wilgotną szmatką z kilkoma kroplami amoniaku (jeśli tkanina nie jest jedwabna ani wełniana). Jeśli plama jest stara i zaschnięta, nakłada się wazelinę i zostawia na 30 minut.
Do usuwania plam pasty do butów z odzieży (należy przeprowadzić próbę na niewidocznym miejscu) można też zastosować lakier do włosów. Rozpyla się go bezpośrednio na plamę, pozostawia na kilka minut i delikatnie sczyszcza.
Pastę do butów, która znalazła się na dywanie, trzeba natychmiast zdjąć nożem lub łopatką. Na plamę, kropla po kropli, nanosi się płyn do czyszczenia chemicznego, od razu osuszając, żeby nie przeniknął on do podłoża. Szczególnej ostrożności wymaga podłoże gumowe lub z gumy syntetycznej. Zabieg kontynuować aż prawie cała plama zejdzie. Następnie starą szczoteczką do zębów wciera się w nią roztwór detergentu do prania, ruchem kolistym od brzegów plamy do środka. Oczyścić miejsce kilkoma czystymi szmatkami.
Jeśli po wyschnięciu czyszczone miejsce odznacza się od reszty dywanu, wciera się w runo szampon do dywanów lub gęstą pastę z boraksu i wody. Pozostawia na 4 godziny i odkurza. W razie konieczności zabieg trzeba powtórzyć.
Pasta do butów w płynie. Z dywanów trzeba ją zdjąć natychmiast, wszystkim, co jest pod ręką. Następnie wciera się w runo roztwór zawierający 1 łyżeczkę (5 ml) detergentu do prania na 1/2 szklanki (125 ml) ciepłej wody. Często osuszać. Na jasnym dywanie ślady plamy można następnie spróbować wywabić wybielaczem. Miesza się 1 łyżeczkę (5 ml) wybielacza z 1/4 szklanki (60 ml) zimnej wody i starą szczoteczką delikatnie wciera w zaplamione miejsce, osuszając na bieżąco. Na koniec zmyć miejsce wilgotnymi szmatkami, żeby usunąć pozostałości wybielacza (nie trzeć).
Zestaw do usuwania plam
W pudełku zgromadzić wszystko, co może się przydać do usuwania plam w nagłych wypadkach. Mogą to być białe chłonne szmatki i łyżka lub nóż z zaokrąglonym czubkiem, mające służyć zeskrobywaniu substancji plamiących, a także małe butelki zawierające następujące preparaty do usuwania plam:
- Płyn do czyszczenia chemicznego
- Perhydrol
- Alkohol izopropylowy
- Ocet spirytusowy
- Amoniak
- Rozcieńczony wybielacz
- Aceton
Pojemnik trzymać w łatwo dostępnym miejscu, żeby, w razie zaplamienia czegoś, nie tracić czasu na szukanie potrzebnych rzeczy.