Przed przystąpieniem do usuwania plamy należy dokładnie określić przyczynę jej powstania. Oczywiście jeżeli znamy pochodzenie plamy, trudność przy jej wywabianiu będzie dużo mniejsza.
Pod wpływem wysokiej temperatury, powietrza i światła zmienia się skład chemiczny plamy, co dodatkowo utrudnia jej rozpoznanie. Zwłaszcza przy prasowaniu gorącym żelazkiem w strukturze plamy następują znaczne zmiany. Dlatego metodę tę można stosować wyłącznie w przypadku plam z wosku lub stearyny, ale nie jest to sposób najdoskonalszy, bo przy prasowaniu przez bibułę wprawdzie większa część wosku wsiąka w bibułę, reszta jednak pozostaje w tkaninie. Dlatego po usunięciu plamy przez prasowanie należy resztki wosku usunąć z tkaniny rozpuszczalnikiem. Rozpowszechniony pogląd, jakoby można było usunąć plamę z tłuszczu przez prasowanie tkaniny gorącym żelazkiem przez bibułę, jest absolutnie fałszywy. Pod wpływem wysokiej temperatury prasowania następuje rozpuszczenie zawartego w plamie tłuszczu, który tym łatwiej wnika w tkaninę. Ponadto przy wysokiej temperaturze następuje chemiczna przemiana substancji tłuszczowej, na skutek czego usunięcie plamy staje się jeszcze trudniejsze.
Trzeba z naciskiem jeszcze raz podkreślić, że zawsze należy możliwie jak najwcześniej usunąć plamę, bowiem gdy substancja plamiąca jest znana i jeszcze nie zaschła, a co za tym idzie — nie przeniknęła zbyt głęboko w podłoże, wówczas usunięcie plamy będzie łatwe i nie pozostaną na tkaninie żadne ślady.