RÓŻNICA MIĘDZY CZYSZCZENIEM CHEMICZNYM, ODPLAMIANIEM I USUWANIEM PLAM

RÓŻNICA MIĘDZY CZYSZCZENIEM CHEMICZNYM, ODPLAMIANIEM I USUWANIEM PLAM

W zależności od tego, czym i w jakim stopniu ubranie zostało zabrudzone, należy zdecydować, czy oczyścić je w całości, czy tylko częściowo. Poniżej podano wskazówki prawidłowego sposobu wykonywania tych czynności.

W przypadku, gdy odzież jest ogólnie brudna, zakurzona względnie mocno poplamiona, zaleca się jedynie czyszczenie całościowe, a więc „pranie na mokro” (w wodzie) lub czyszczenie chemiczne. Nie będziemy szczegółowo opisywać procesu prania na mokro. Ogólnie polega on na tym, iż do wody dodaje się rozpuszczone obojętne lub alkaliczne środki piorące, które powodują rozpuszczenie cząstek brudu i usunięcie zanieczyszczeń z tkaniny. Natomiast w przypadku czyszczenia chemicznego, zanieczyszczenia usuwa się przede wszystkim rozpuszczalnikami (obecnie również z dodatkiem wody), nierozpuszczalnymi w wodzie. Do rozpuszczalników dodaje się jeszcze tzw. wspomagacze, które zwiększają ich działanie. Pralnie chemiczne stosują obecnie rozpuszczalniki nieszkodliwe dla czyszczonej odzieży, jak np. benzynę, benzynę ciężką, tri (trójchloroetylen), czterochlorek węgla (czterochlorometan) i per (czterochloroetylen). Trzy ostatnie z wymienionych rozpuszczalników mają tę zaletę, że są niepalne. W każdym zakładzie chemicznego czyszczenia odzieży znajduje się dział odplamiania, nastawiony wyłącznie na usuwanie plam. Zatrudnieni tam fachowcy usuwają plamy, które pozostały na odzieży po całościowym czyszczeniu chemicznym.

Pod pojęciem odplamiania rozumiemy jednak raczej usuwanie plam we własnym zakresie przez samych użytkowników odzieży. Niniejsza strona jest przeznaczona przede wszystkim dla tych właśnie osób.