Usuwanie plam i zabrudzeń – Wykładzina

Usuwanie plam i zabrudzeń – Wykładzina

Wykładziny do stosowania na zewnątrz i wewnątrz domu. Są one odporne na zabrudzenia, pleśń i gnicie. Produkowane w wielu wzorach i kolorach – doskonale nadają się do użytkowania na balkonach, tarasach itp. Nie trzeba nic pod nie podkładać, ponieważ na spodniej części mają piankę. Można je układać luzem lub przymocować do podłoża specjalną dwustronnie klejącą taśmą do dywanów albo pokryć klejem czyste, suche podłoże.

Regularne czyszczenie przedłuży czas życia wykładziny i poprawi jej wygląd. Należy ją często odkurzać, trzepać lub zamiatać, szczególnie wówczas, kiedy jest wystawiona na deptanie brudnymi butami, na których nanosi się piasek.

Wykładziny z wojłoku należy również wysuszać, zanim zacznie się po nich chodzić. Mokra powierzchnia łatwo się ściera, zwłaszcza od gumowych podeszew butów.
Rozlane i rozsypane substancje trzeba zbierać tak szybko jak to możliwe. Należy sporządzić w słoiku roztwór detergentu – 1 łyżka (15 ml) detergentu na szklankę (250 ml) wody – i używać go do wycierania plamy za pomocą gąbki. Roztwór usuwa się za pomocą czystych, wilgotnych szmatek.

Z wykładzin z winylu (np. popularnych płytek PCV) nie wolno usuwać tłustych plam za pomocą rozpuszczalników organicznych lub środków czyszczących na bazie amoniaku.
Aby usunąć plamy z tłuszczu, płyn do czyszczenia chemicznego rozcieńcza się pół na pół z zimną wodą, a następnie testuje roztwór na niewidocznej części wykładziny.
Wykładziny do układania wewnątrz i na zewnątrz są podatne na przypalenia popiołem papierosowym, węgielkiem z grilla itp. Choć ich włókna nie są zwykle łatwopalne, mogą się roztopić pod wpływem temperatury, a powstałe wówczas uszkodzenia są nie do usunięcia.

Czyszczenie wykładzin pianką lub szamponem w proszku
Na rynku jest kilka proszków do czyszczenia dywanów na sucho, absorbujących tłuszcz i brud z włosa dywanu. Kilka godzin po nałożeniu trzeba proszek ściągnąć odkurzaczem; brud zejdzie z dywanu wraz z nim.
Doskonałym środkiem absorbującym zanieczyszczenia jest szampon w proszku, jeśli użyje się go natychmiast po rozlaniu jakiejś substancji na dywan. Suchy szampon należy wetrzeć w poplamione miejsce za pomocą specjalnego aplikatora (często do nabycia razem z proszkiem) lub szczotki. Najpierw odkurza się pod włos, a następnie z włosem, powoli i metodycznie, żeby nic nie zostało.
Do regularnego czyszczenia trzeba wziąć około 25 g proszku na metr kwadratowy – więcej, jeśli miejsce jest głęboko zabrudzone. Pozostawić na co najmniej 20 minut, a jeszcze lepiej – na kilka godzin. Użycie szamponu w proszku pozwala uniknąć przemoczenia dywanu.