Usuwanie plam i zabrudzeń – Tapicerka
Wyściełane krzesła i kanapy są wciąż w modzie. Regularna pielęgnacja pozwala utrzymać dobry wygląd obić i sprawia, że profesjonalna renowacja długo nie jest potrzebna.
Tkaniny obiciowe. Co tydzień trzeba obicia odkurzyć za pomocą specjalnej końcówki, która pozwala wyciągać kurz z zakamarków i fałdów.
Rozpylenie na obiciach preparatu ochronnego do tkanin zapobiega szybkiemu brudzeniu się świeżo wyczyszczonej tapicerki.
Obicia aksamitne i pluszowe trzeba regularnie odkurzać, a nie szczotkować, gdyż szczotkowanie tylko przemieszcza kurz. Od czasu do czasu można użyć preparatu do czyszczenia chemicznego, nakładając go po małym kawałku, starając się żeby miejsca nakładania nie zachodziły na siebie. Najpierw jednak trzeba wypróbować preparat w niewidocznym miejscu. Nowoczesne aksamity i plusze produkuje się często z włókien mieszanych. Tkaniny te najczęściej wystarczy odświeżyć za pomocą szorstkiej szmatki zmoczonej w wodzie octowej -1 łyżka (15 ml) octu na 2 szklanki (500 ml) zimnej wody. Włoski podniosą się, jeśli przesunie się nad tkaniną żelazko parowe na wysokości ok. 3 cm.
Aksamity akrylowe są fabrycznie zabezpieczone przed osadzaniem się brudu, więc wystarczy tylko przecierać je wyżętą włochatą szmatką umoczoną w ciepłym roztworze detergentu. Resztki detergentu usuwa się od razu drugą szmatką zwilżoną czystą wodą.
Obicia mieszane z jedwabiu naturalnego i wiskozy łatwo się plamią, jeśli coś na nie kapnie. Rozlaną ciecz należy zebrać wilgotną szmatką, od brzegu do środka. Trzeba zatrzeć brzeg plamy, drapiąc ją delikatnie paznokciem lub starą szczoteczką do zębów. Jeśli plama wciąż jest widoczna, należy przez kilka sekund potrzymać nad nią parowe żelazko, a następnie znów delikatnie zatrzeć brzeg.
Obicia skórzane, np. ze skóry wołowej lub świńskiej, wymagają regularnego pastowania. Nie wolno też dopuścić do ich wysuszenia. Do tego celu stosuje się odpowiadające kolorem pasty silikonowe lub pasty do skóry. Zaniedbane ciemne meble ze skóry czyści się roztworem sporządzonym z około 1/4 szklanki (60 ml) surowego oleju lnianego i około 3/4 szklanki (180 ml) octu. Wszystko to miesza się w słoiku z pokrywką i dobrze wstrząsa. Roztwór nakłada się miękką szmatką, często ją zmieniając.
Wyroby skórzane doskonale myje się specjalnym oliwkowym mydłem do skóry i ciepłą wodą. Resztki mydła usuwa się czystą wilgotną szmatką.
Wysuszona skóra wymaga wielokrotnego nakładania oleju lnianego, preparatu do konserwacji skóry lub wazeliny, żeby przywrócić jej elastyczność. Kiedy nałożony preparat niemal zupełnie wsiąknie, skórę poleruje się pastą silikonową.
Plamy z pleśni na skórzanych meblach usuwa się wazeliną, którą się wciera i pozostawia na kilka godzin.
Obicia winylowe. Aby wyczyścić obicia winylowe, trzeba je przetrzeć szorstką szmatką z odrobiną sody oczyszczonej lub octu. Umyć tą samą szmatką z łagodnym detergentem. Mycie winylu w ten sposób zapobiega jego twardnieniu i pękaniu pod działaniem tłuszczów. Regularne przecieranie wilgotną, namydloną szmatką pozwala na bieżąco usuwać ślady potu i tłuszczu z włosów. Pot powoduje odbarwianie i wysuszanie winylu.
Jeśli winyl zmatowieje wskutek zabiegu usuwania plam, należy wetrzeć w to miejsce trochę gliceryny lub silikonowego preparatu do polerowania mebli. Wszelkie resztki substancji do usuwania plam należy dokładnie zmyć, najpierw namydloną szmatką, a następnie czystą wykręconą szmatką zmoczoną w wodzie.
Tkaniny z włosem
Kurz, Maczki i sierść zwierzęcą usuwa się z tkanin włochatych za pomocą czystej, włosianej szczotki do ubrania lekko zmoczonej preparatem do czyszczenia chemicznego.