Usuwanie plam i zabrudzeń – Tafta
Tafty wyrabia się dzisiaj z najrozmaitszych włókien, więc często lepiej oddać sztukę odzieży do czyszczenia chemicznego, niż eksperymentować z praniem w domu. Źle wyprana tafta może utracić cały szyk.
Tafty z włókien octanowych i z wiskozy często służą do wyrobu kap, zasłon i powłoczek na poduchy. Można je prać ręcznie, w dużej ilości wody, żeby nie powstały załamania. Płucze się, wkładając i wyjmując z wody.
Najlepiej pranie takie przeprowadzać w wannie lub umywalce, żeby łatwiej było wypuścić brudną wodę i nalać nowej.
W celu zachowania sztywności tafty, wiesza się ją do odcieknięcia i nie wyciska. Należy zapobiegać powstawaniu śladów od sznurów na dużych sztukach, np. kapach. W tym celu na trzech lub czterech równoległych sznurach należy rozwiesić prześcieradło i na nim położyć kapę. Można też przypiąć brzegi kapy do kilku równoległych sznurów.
Tafty nylonowe należy prać ręcznie w ciepłej wodzie z płynnym detergentem. Płukać dwukrotnie i wieszać do odcieknięcia. Wśród taft nylonowych są tafty usztywniane, używane do wyrobu półhalek i podszewek.
Tafty usztywniane trzeba prać, zanim się bardzo zabrudzą. Na brudne zakłady u dołu odzieży należy przed praniem, kiedy tkanina jest jeszcze sucha, nałożyć preparat do wstępnego zapierania plam. Następnie rozpostrzeć zakład na płaskiej powierzchni i za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów z naturalnego włosia delikatnie usunąć brudne ślady.
Szczoteczkę moczy się w roztworze ciepłej wody pół na pół z detergentem. Następnie wkłada sztukę odzieży do dużej ilości ciepłej wody z łagodnym detergentem lub mydłem i pierze, nie wygniatając.
Należy dwukrotnie wypłukać lub przewiesić przez sznur i delikatnie spłukać mydliny. Przy takim postępowaniu, tkanina nie straci sztywności.
Jeśli konieczne jest prasowanie, robi się to ciepłym żelazkiem, kiedy tkanina jest jeszcze wilgotna.