Usuwanie plam i zabrudzeń – Futro
Wszelka odzież futrzana powinna być raz do roku czyszczona u kuśnierza, przed złożeniem jej wiosną na przechowanie. Plamy po kosmetykach, napojach i żywności stanowią doskonałą pożywkę dla moli, które mogą całkowicie zniszczyć futro. Futra można również oddać do kuśnierza na przechowanie. Jeśli jednak ze względów ekonomicznych lub innych czyścimy i przechowujemy futro w domu, trzeba przestrzegać kilku zasad, żeby nie ucierpiało.
Matowy, kruchy włos wymaga profesjonalnego czyszczenia, ale pojedynczą plamę na błyszczącym zdrowym futrze można wyczyścić samemu. Na plamę na ciemnym futrze nakłada się lekko gąbką płyn do czyszczenia chemicznego.
W futro jasnego koloru wciera się podgrzane w piekarniku otręby. Trzeba to robić na starym prześcieradle; następnie futro zwinąć i pozostawić na trzy dni, po czym wytrzepać na dworze i oczyścić delikatnie czystą szczotką do ubrania.
Na podszewkę należy gąbką nanieść płyn do czyszczenia chemicznego, szczególnie w miejscach wokół szyi, gdzie plamy z potu i kosmetyków są najwyraźniej sze. Należy unikać przemoczenia – płyn nie powinien przeciec do watoliny.
Futra przechowuje się na owiniętych gąbką wieszakach w workach z szarego płótna. Powinny one być dłuższe od futer, żeby na ich dno można było włożyć kryształki paradwuchloro-benzenu (do nabycia w sklepach chemicznych), gdzie nie będą miały kontaktu z futrem. Kryształki te są doskonałym środkiem odstraszającym mole, lecz przy długotrwałym kontakcie z futrem mogą spowodować jego zaplamienie. Do jednej torby wsypuje się ok. łyżki (15 ml) kryształów, po czym zawiązuje ją ciasno wokół zaczepu wieszaka.
Futro trzeba co sześć tygodni wyjmować z torby i sprawdzać, czy nie ma moli. Należy je wówczas dobrze wytrzepać i przewietrzyć w cieniu. Do torby włożyć świeże kryształki w miejsce tych, które wyparowały. Ponownie ciasno zawiązać.