Usuwanie plam i zabrudzeń – Aksamit i sztruks
Włókna jedwabne należy prać chemicznie. Włókna bawełniane i syntetyczne, takie jak sztuczny jedwab i nylon często można prać w domu. Producent podaje na metce odpowiednie zalecenia.
Piorąc wszelkie tkaniny z włosem, należy to robić w wietrzny dzień i używać zimnej wody i detergentów w płynie. Tkaninę lub przedmiot obraca się w kąpieli tak długo, aż będzie czysty. Nie wolno wyciskać ani wykręcać, bo to powoduje załamywanie i pękanie włosków. Wypłukać trzy razy i powiesić do odcieknięcia.
Włoski wygładzić czystą szczotką do ubrania, a po wyschnięciu tkaninę strzepnąć.
Załamania na aksamicie można usunąć za pomocą pary. Należy przytrzymać żelazko parowe tuż nad załamaniem po lewej stronie tkaniny lub samą tkaninę przytrzymać nad garnkiem z gotującą się wodą. Można też powiesić ubranie aksamitne w zaparowanej łazience.
Kolory: rdzawy, brązowy, butelkowozielony, granatowy i czerwony są nietrwałe. Artykuł puszcza kolor za sprawą drobinek tkwiących między włoskami i na nich. Ciemne barwniki można utrwalić przed praniem, mocząc odzież przez 20 minut w zimnej wodzie z dodatkiem 1 czubatej łyżki (15 ml) soli gorzkiej na dwa litry wody. Następnie strzepnąć wodę i tkaninę wyprać.
Przez pierwsze dwa, trzy prania aksamit i sztruks pierze się oddzielnie w zimnym roztworze detergentu, żeby uniknąć pofarbowania innych tkanin. Dobrze wypłukać i powiesić do odcieknięcia. Podczas suszenia, kiedy jeszcze jest mokry, wygładzić włoski czystą szczotką do ubrania lub ręką.
Prasowanie często nie jest konieczne. Jeśli jednak trzeba prasować, robi się to żelazkiem parowym, przyciskając je lekko lub trzymając tuż nad tkaniną, żeby nastroszyć włoski.