Plama z atramentu i tuszu
Ślady długopisu należy zwilżyć alkoholem lub płynem do czyszczenia chemicznego. Plamy na rękach, wyrobach skórzanych lub plastiku schodzą pod działaniem lakieru do włosów. Plamę spryskać lakierem, wetrzeć i spłukać.
Lakier do włosów pomaga czasem usunąć ślady długopisu z odzieży, lecz przedtem należy wykonać test w niewidocznym miejscu wyrobu. Pod plamę trzeba podłożyć szmatkę, żeby tusz miał w co wsiąknąć, i spryskać plamę lakierem.
Plamy na tkaninach można też wywabiać acetonem (jeśli nie są z włókien octanowych). Niektóre tusze pod działaniem acetonu znikają. Przedtem trzeba to sprawdzić na skrawku materiału pobrudzonego tym samym tuszem. Pozostawić do wyschnięcia, a następnie tkaninę wyprać jak zwykle. Można ją też wstępnie oczyścić preparatem do plam, a kiedy wyschnie wyprać jak zwykle.
Aby usunąć ślady długopisu z wyrobów skórzanych wciera się w skórę wazelinę i pozostawia na kilka dni, po czym wyciera i poleruje.
Niektóre tusze można wywabiać terpentyną. Robi się to na grubo złożonym ręczniku lub szmatce. Na tak przygotowanym podkładzie rozpostrzeć zabrudzone miejsce plamą do dołu i przykładać szmatkę zamoczoną w terpentynie. Można też to zrobić szczoteczką do zębów, lecz nie należy nią trzeć, tylko delikatnie uderzać. Podkład trzeba często zmieniać. Spłukać tkaninę możliwie najgorętszą wodą. Wetrzeć proszek do prania i zaprać dwiema rękami. Opłukać i wyprać.
Producenci niektórych atramentów zalecają stosowanie specjalnych rozpuszczalników, więc warto przeczytać metkę i zastosować się do zaleceń dotyczących usuwania plam z danego atramentu. Zalecany rozpuszczalnik będzie o wiele skuteczniejszy niż inne.
Ślady długopisu z dywanu usuwa się natychmiast, nakładając płyn do czyszczenia chemicznego i pozostawiając dywan do wyschnięcia. Jeśli plama nie zejdzie, zabieg powtórzyć. Po wyschnięciu czyszczone miejsce odkurzyć. Należy uważać, żeby rozpuszczalnik nie zniszczył podłoża dywanu, zwłaszcza jeśli jest gumowe lub z gumy syntetycznej.
Na jasnych dywanach wciera się w runo pastę z kwaśnego winianu potasu i soku cytrynowego. Po minucie zdejmuje się ją wilgotną gąbką, osuszając na bieżąco.
Białe obicia z winylu są pokusą dla małych dzieci, które uwielbiają mazać po nich długopisami. Najskuteczniejszą pierwszą pomocą jest w takich wypadkach zwykła ślina. Nałożona natychmiast na ślad pozwala usunąć go za pomocą czystej szmatki.
Starsze ślady należy najpierw przetrzeć gliceryną. To nieco zmiękcza tusz, dzięki czemu łatwiej go wywabić. Pozostawić na pół godziny, a następnie zastosować jeden lub więcej sposobów podanych niżej, po każdym z nich wycierając winyl do czysta.
- Olejek eukaliptusowy – wcierać go białą szmatką. Kiedy szmatka się zabarwi, to znak, że tusz schodzi.
- Aceton – stanowi zwykle składnik zmywacza do paznokci, do kupienia w drogeriach.
- Woda utleniona – sporządzić roztwór z 1 kropli amoniaku na łyżeczkę (5 ml) 3% nadtlenku wodoru (perhydrolu).
- Gotowy płyn do usuwania plam
Najpierw trzeba wykonać próbę w niewidocznym miejscu. Jeśli atrament schodzi, to szmatka z acetonem lub zmywaczem do paznokci zabarwi się. Należy przy tym sprawdzić, czy winyl nie uległ zmatowieniu pod działaniem rozpuszczalnika; jeśli tak, trzeba wypróbować olejek eukaliptusowy lub inny rozpuszczalnik.