W sprzedaży znajduje się wiele klejów uniwersalnych, których producenci zapewniają, że trwale skleją każdy surowiec. Większość nadaje się do sklejania ceramiki. Opisane tu kleje są sprawdzone i polecamy je do naprawy ozdób porcelanowych.
Kleje na bazie żywic epoksydowych
Kleje tego typu sprzedawane są w dwóch oddzielnych tubkach – w jednej znajduje się klej, w drugiej utwardzacz. Po zmieszaniu obu składników klej zaczyna zastygać. Przed użyciem sprawdź, czy oba składniki zostały dobrze wymieszane, i staraj się zużyć cały klej w ciągu godziny. Do większości prac wystarczy standardowy klej epoksydowy, zasychający po 6 godzinach (ale osiągający pełnię możliwości sklejających po kilku dniach). Wolnoschnąca żywica epoksydowa może służyć jako podkład pod kit.
Do małych napraw wystarczy szybkoschnący klej, twardniejący po 10-15 sekundach.
Wszystkie żywice epoksydowe mają tendencję do żółknięcia.
Aby temu przeciwdziałać, domieszaj niewielką ilość dwutlenku tytanu, który zabarwi klej, nie zmniejszając jego właściwości.
Część żywic epoksydowych jest odporna na wysokie temperatury, wszystkie zaś opierają się działaniu wody, olejów i kwasów. U niektórych ludzi może wystąpić uczulenie na żywicę epoksydową, więc należy zapobiegać jej kontaktowi ze skórą.
Klej poliwinylowooctowy
Jest to biały, emulsyjny klej jednoskładnikowy, który po zaschnięciu staje się przezroczysty. Jest idealny do klejenia kamionki, terakoty i fajansów. Przed klejeniem należy zwilżyć krawędź wodą, by zapobiec wchłonięciu kleju i osłabienia spoiwa.
Kleje cyjanoakrylowe
Owe „superkleje” nadają się wyłącznie do klejenia porcelany twardej. Są rozprowadzane wodą, więc nie powodują niepotrzebnych zgrubień. Są jednak po zaschnięciu rozpuszczalne w wodzie, toteż nie należy ich stosować do sklejania wazonów i innych naczyń narażonych na bezpośredni kontakt z wodą. Dobrze nadają się do sklejania większej ilości rozbitych kawałków; przy użyciu normalnego kleju, pogrubiającego krawędzie, najwyżej położone fragmenty mogłyby być zanadto wypchnięte w górę. Błyskawiczny okres schnięcia -10-15 sekund po dociśnięciu palcami – sprawia, że jest to klej niezastąpiony do sklejania całości z maleńkich kawałków, które trudno unieruchomić przylepcem.
Ostrzeżenie: kleje te sklejają również ludzką skórę, dlatego zawsze pracuj w rękawicach ochronnych.
Jeśli kropla kleju dostanie się na nie osłoniętą część ciała, należy ją natychmiast zmyć ciepłą wodą z mydlinami. Do rozpuszczenia kleju można użyć acetonu. Jeśli obie metody zawiodą, udaj się do lekarza.