Zabrudzenia tłuste i nietłuste

Zabrudzenia tłuste. Pozostawia je masło lub margaryna, tłuste potrawy, oleje i smary samochodowe. Tkaniny, które można prać, należy przedtem delikatnie natrzeć w miejscach zaplamionych detergentem w płynie lub płynem do czyszczenia chemicznego. Pożółkłą plamę z tłuszczu można potraktować wybielaczem.

Jeśli tkaniny się nie pierze, należy nałożyć na plamę płyn do czyszczenia chemicznego, w kierunku od brzegów do środka plamy. Kiedy płyn wyschnie, czynność powtórzyć. Innym sposobem usunięcia tłuszczu z tkanin nie nadających się do prania jest zastosowanie substancji wchłaniającej, na przykład mączki kartoflanej, mąki kukurydzianej lub kredy. Jedną z tych substancji należy posypać zaplamione miejsce i poczekać, aż utraci pylistą konsystencję, po czym delikatnie sczyścić szczotką.

Zabrudzenia nietłuste. Powstają one od soków owocowych, czarnej kawy, atramentu itp. Jeśli tkaninę można prać, plamę trzeba możliwie jak najszybciej nasączyć zimną wodą za pomocą gąbki. Następnie całą sztukę odzieży moczyć w zimnej wodzie przez kilka godzin, nawet przez całą noc. Jeśli plama nie schodzi, trzeba w nią wetrzeć trochę detergentu w płynie i spłukać zimną wodą. Jako ostatni ratunek można zastosować wybielacz chroniący kolory, lecz trzeba to zawsze sprawdzić w instrukcji na metce.
Plamy nietłuste z tkanin nie nadających się do prania można usunąć zimną wodą. Trzeba podłożyć pod zaplamione miejsce czystą, wchłaniającą tkaninę i polewać z wierzchu zimną wodą ze spryskiwacza lub zakraplacza. Szanse na powodzenie tego zabiegu są znacznie większe, jeśli plama nie zdążyła zaschnąć.
Jeśli plama nie schodzi, a tkaninę można prać, trzeba nałożyć na plamę trochę płynnego detergentu, a następnie spłukać zimną wodą. Po spłukaniu i całkowitym usunięciu detergentu do plamy należy przyłożyć gąbkę z alkoholem izopropylowym.
Uwaga!
W żadnym razie nie wolno łączyć środków do usuwania plam, szczególnie wybielaczy chlorowych z tymi, które zawierają amoniak; mogą powstać wtedy szkodliwe opary. Rozpuszczalniki łatwopalne należy stosować z wielką ostrożnością, tylko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na zewnątrz. Nie wolno przy tym palić papierosów ani przebywać w pobliżu otwartego ognia.
Tkaniny i wszelkie przedmioty czyszczone rozpuszczalnikami należy dobrze wywietrzyć, wieszając je w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych. Środki zawierające benzynę również muszą najpierw wyparować z oczyszczonej odzieży, zanim wrzuci się ją do pralki.
Niezużyte środki do wywabiania plam należy wyrzucać zawsze zgodnie z wymogami bezpieczeństwa.