Usuwanie plam i zabrudzeń – Ściany i tapety
Istnieją niezliczone sposoby czyszczenia ścian, w zależności od rodzaju powierzchni. Można je odkurzać lub jeśli są bardzo brudne (i zmywalne) – umyć odpowiednim preparatem. Należy pamiętać, że ściany myje się od dołu do góry. W przeciwnym razie utworzą się brudne zacieki, pozostawiające ślady trudne do usunięcia.
Ślady palców należy usuwać, zanim wnikną w głąb powłoki ściany.
Ściany z cegieł myje się wodą z mydłem; jeśli są naprawdę brudne, można użyć wybielacza z wodą. Niektóre plamy w okolicach kominka można zeskrobać proszkiem ściernym, lecz trzeba czyszczone miejsce dokładnie spłukać, żeby usunąć resztki proszku.
Tapety. Okresowe odkurzanie pozwoli na utrzymanie dobrego wyglądu tapet. Należy użyć końcówki ze szczotką. Warto przedtem dokładnie ją umyć i wysuszyć, żeby ściany bardziej jeszcze nie pobrudzić; można też posłużyć się świeżo umytą i wysuszoną nylonową miotłą, miękką włosianą szczotką do ścian lub szczotką zawiniętą w stary ręcznik.
Tapety winylowe, półzmywalne i zmywalne należy najpierw dokładnie odkurzyć. Następnie zanurzyć chłonną szmatkę w ciepłym roztworze detergentu, wykręcić i zacząć myć tapetę, poczynając od dołu, długimi, prostymi pociągnięciami.
Każdy kawałek trzeba od razu wymyć do czysta, kończąc zabieg czystą wilgotną szmatką, żeby usunąć resztki brudu i mydlin. Nie wolno przemoczyć tapety. Nawet ta najbardziej zmywalna, kiedy nasiąknie, może się wybrzuszyć i odejść od ściany.
W razie wątpliwości, czy tapeta jest zmywalna, trzeba wykonać próbę na niewidocznej części ściany. Najpierw odkurzyć wybrane miejsce, następnie zmyć tak jak podano wyżej, spłukać i zostawić do wyschnięcia. Uważnie ocenić rezultaty: czy kolor wyblakł? Czy zniknął? Czy tapeta się wybrzuszyła lub odeszła od ściany?
Niezmywalne tapety papierowe należy tylko odkurzać. Wiele brudnych śladów da się usunąć, pocierając wewnętrzną stroną skórki białego chleba. Okruszki spadają wraz z brudem, więc będą się rozsypywać dookoła. Dlatego należy osłonić podłogę gazetami. Do tego celu równie dobrze można wykorzystać gumkę ołówkową.
Tłustą plamę można usunąć, jeśli przykryje się ją białym papierowym ręcznikiem i przyciśnie dość ciepłym żelazkiem. Kiedy tłuszcz wsiąknie w papier, trzeba wziąć czysty. Tapeta fakturowana może wymagać innego postępowania. Najlepiej sporządzić do niej pastę z krochmalu w proszku, talku lub sproszkowanej kredy i niewielkiej ilości płynu do czyszczenia chemicznego lub czterochlorku węgla. Niewielką ilość nałożyć na plamę i pozostawić do wyschnięcia.
Usunąć suchy proszek odkurzaczem lub czystą szczotką do ubrania. W razie potrzeby cały zabieg powtórzyć. Jeśli tapeta jest bardzo ciemna, należy najpierw wykonać próbę w niewidocznym miejscu; na niektórych powierzchniach mogą pozostać ślady białego proszku. Zaplamiony fragment można też przykryć łatką z tej samej tapety.
Inną metodą usuwania tłustych plam z tapety jest delikatne wyczyszczenie jej kulką ugniecioną z ośrodki chleba z kilkoma kroplami oczyszczonej nafty. Ślady kredek świecowych usuwa się, pocierając tapetę wilgotną szmatką z odrobiną pasty do zębów. Wytrzeć czystą, wilgotną szmatką.
Palce błądzące w ciemności w poszukiwaniu kontaktu często zostawiają na tapecie widoczne ślady. Trzeba wtedy użyć ośrodki świeżego chleba skropionej dosłownie trzema kroplami płynu do czyszczenia chemicznego. Można też osłonić „wrażliwe” miejsce kwadratem samoprzylepnego, przezroczystego plastiku.
Pyłki roślinne z kompozycji kwiatowych często brudzą tapety. Należy unikać stykania się świeżych kwiatów z tapetą. Z tapet zabezpieczonych winylem lub powłoką półzmywalną można te ślady zmyć, w innych przypadkach nie da się nic zrobić.
Tapetując ściany, warto zachować końcówki rolek, a nawet całą rolkę na wypadek nagłej konieczności reperacji. Rzadko udaje się dobrać nową tapetę do starej, gdyż barwniki różnią się między sobą, a wzory i kolory są stale zmieniane.
Tapety z czasem ciemnieją i kawałki z zapasowej rolki zwykle są od nich jaśniejsze i mają żywsze kolory. Nowe łatki można szybko postarzyć, wystawiając je na słońce. Niektóre ciemnieją szybciej, inne zaś potrzebują na to kilku dni.
Łatanie tapet. Łatki są niemal niewidoczne, jeśli się je właściwie nałoży. Nie trzeba usuwać poplamionego kawałka, tylko zmyć tłuste plamy rozpuszczalnikiem tłuszczów.
Najpierw należy wyciąć z rolki kawałek tapety o odpowiednim kształcie, nieco większy niż plama.
Tak przygotowaną łatkę kładzie się na czystej, płaskiej powierzchni i obdziera dookoła, zostawiając nieregularny, cienki jak bibułka brzeg. Następnie nakłada się przezroczysty klej, starając się dokładnie pokryć nim brzegi, po czym przykleja łatkę do ściany, pilnując, żeby wzór dokładnie pasował. W razie potrzeby należy wycisnąć pęcherzyki powietrza wałkując wałkiem do ciasta lub przyciskając czystą szczotką do ubrania. W ten sposób nałożona łatka rzadko odpada i dobrze zlewa się ze starą tapetą.
Praktyczne porady:
Łatki
Łatki muszą mieć nierówne brzegi, gdyż proste, ostre krawędzie są bardziej widoczne na tle wzoru, a także gromadzą kurz i ciemnieją.
Sposoby usuwania plam z tapet
Zmieszać 1/4 szklanki (60 ml) sody oczyszczonej, 1/2, szklanki (125 ml) octu i 1 szklankę (250 ml) amoniaku. Zmyć ściany tym roztworem. Ręce chronić rękawicami. Użyć alkoholu, gdyż niekiedy pomaga usunąć ze ściany czarne plamy. Najpierw wypróbować go na małym skrawku, czy nie odbarwia tapety. Ślady kredek świecowych można spróbować usunąć szmatką zmoczoną w nieco słabszym roztworze. Delikatnie potrzeć.
Niektóre plamy można usunąć gumką ołówkową. Uwaga: niektórych tapet nie wolno myć – należy sprawdzić zalecenia producenta.
Zdejmowanie tapet
Starą tapetę łatwiej usunąć, jeśli przejedzie się po niej dwa lub trzy razy wałkiem malarskim zamoczonym w gorącej wodzie (4 litry) z płynnym detergentem (1/2 szklanki – 125 ml). Detergent sprawia, że woda lepiej wsiąka. Kiedy papier namoknie, można go zdejmować dużymi kawałkami.