Usuwanie plam i zabrudzeń – Artykuły dla niemowląt
Odzież niemowlęca. Silne detergenty podrażniają skórę niemowlęcia. Dlatego ubranka niemowlęce pierze się w łagodnych płatkach mydlanych dobrze rozpuszczonych w ciepłej wodzie, po czym dwukrotnie płucze. Suszy się na dworze w miejscu częściowo zacienionym. Delikatne wełny płowieją pod działaniem ostrego słońca.
Plastikowe lub nieprzemakalne majteczki. Prać często, zawsze przedtem płukać lub nawet namoczyć, żeby usunąć brud i amoniak. Do prania najlepsze są mydliny lub płatki mydlane albo bardzo łagodny detergent. Wytrzeć do sucha albo suszyć na wewnętrznej stronie.
Pieluszki tetrowe. Boraks, uważany od dawna za doskonały środek odwaniający i czyszczący do ubranek dziecięcych (oraz dla osób starszych i niedołężnych), jest nieco tańszy niż inne środki do namaczania. Należy go (albo innych środków) używać do moczenia, żeby usunąć nieprzyjemny zapach i ślady amoniaku oraz utrzymać biel pieluszek.
Niezbędną częścią wyposażenia niemowlęcia jest więc duże plastikowe wiaderko z pokrywką. Raz dziennie trzeba do niego nalać 7 litrów wody z dwiema czubatymi łyżkami (30 ml) wybranego środka do namaczania. Przez cały dzień wrzuca się do niego zużyte mokre pieluszki, usuwając z nich przedtem nieczystości stałe, i pozostawia na kilka godzin albo na noc. Raz dziennie opróżnia się wiaderko do umywalki lub wanny i przepłukuje pieluszki bieżącą wodą. Teraz są one już wystarczająco czyste, by je wyprać z dziecięcą pościelą i bawełnianą bielizną, która wytrzymuje kontakt z gorącą wodą. Pieluszek nie należy prać razem z rzeczami wełnianymi ani innymi dzianinami ze specjalną apreturą. Wełny skurczą się w gorącej wodzie, a dzianiny się pogniotą. Dlatego pierze się je ręcznie w letniej wodzie z płatkami mydlanymi lub innym łagodnym środkiem piorącym.
Pieluszki, pościel i inne wytrzymałe rzeczy pierze się w pralce w roztworze płatków mydlanych lub innych łagodnych środków piorących. Ze względów oszczędnościowych można płukać w zimnej wodzie. Zwykły cykl (dwa płukania) w pralce automatycznej wystarczająco usunie wszelkie ślady amoniaku, mydła i detergentu. Do prania rzeczy niemowlęcych nie można używać silnych detergentów, gdyż ich resztki powodują zaczerwienienie skóry lub wysypkę.
Jeśli woda jest twarda, lepiej użyć detergentu w płynie, a wszelkie ślady moczu, mydła lub detergentu usunąć boraksem lub od czasu do czasu środkiem zmiękczającym do tkanin (odpowiednim dla delikatnej skóry niemowlęcia), żeby pieluszki, pościel i ubranka były miękkie i puszyste.
Pieluszki suszy się, w miarę możliwości, na słońcu i od razu składa, żeby były gotowe do użycia. Właściwe wypranie pieluszek zapobiega zaczerwienieniom i wysypkom, dzięki czemu dziecko jest spokojniejsze.
Wyłożenie nosidełek, wózka i łóżeczka, kocyki, ręczniki i myjki. Wstępnie namoczyć, żeby usunąć stare zabrudzenia. Prać w wodzie o temperaturze odpowiedniej dla rodzaju tkaniny w bardzo delikatnych detergentach lub płatkach mydlanych. Konieczne jest doskonałe wypłukanie; amoniak i inne składniki moczu mogą reagować z resztkami detergentów i powodować wysypki oraz podrażnienia.
Ubranka dziecięce robione na drutach. Prać w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła w płynie lub w proszku i dokładnie płukać. Następnie zawinąć w ręcznik, żeby usunąć wodę. Suszyć w półcieniu, nie w pełnym słońcu, żeby nie pożółkły. Ubranka dziecięce przeznaczone do przechowania trzeba dobrze wyprać i dokładnie wypłukać. Na starych lub zawilgotniały ch mogą pojawić się brązowe plamy; wszystkie zabrudzenia trzeba od razu wywabiać, w przeciwnym razie utrwalą się, ściemnieją i nie dadzą się wyczyścić.
Zabawki. Wypchane futrzane maskotki, po kilku miesiącach ściskania i przytulania, tracą swój uroczy wygląd. Ze względów higienicznych i estetycznych trzeba je wyprać lub wyczyścić. Jednak nie wszystkie wypchane zabawki dadzą się prać na mokro. Niektóre wypełnienia mogą się rozdąć i rozerwać szwy albo zniszczyć pod działaniem wody. Trzeba więc sprawdzić przepis prania na metce, gdzie podano, czy zabawkę pierze się ręcznie, czy w pralce i czy można ją suszyć w suszarce. Lekko zabrudzone, miękkie, wypchane zabawki, białe i w pastelowych kolorach, można odświeżyć, obsypując je grubo pudrem dla dzieci, skrobią ziemniaczaną lub kukurydzianą. Proszek trzeba wetrzeć palcami. Zabawki zawinąć w ręcznik i pozostawić na kilka godzin, a nawet na noc. Następnie usunąć proszek czystą, świeżo umytą i wysuszoną szczotką do ubrania. Wszelkie kokardki trzeba uprać i wyprasować, a w razie konieczności wymienić na nowe, żeby nadać zabawkom świeższy wygląd.
Wiele zabawek, w tym pluszowe* misie, można prać w chłodnym roztworze delikatnych detergentów. Zawsze jednak należy sprawdzić zalecenia na metce. Uprane zabawki trzeba dokładnie wypłukać i wycisnąć z nich tyle wody, ile można, a następnie dwukrotnie odwirować w pralce, z dwoma suchymi ręcznikami. Tarcie spulchni zabawki, które następnie należy suszyć na dworze.
Zabrudzone syntetyczne dziecięce futerko czyści się szorstkim ręcznikiem lub szczoteczką do zębów zanurzoną w wodzie z mydłem. Następnie przeciera się je wilgotną szmatką i suszy ponownie.
Plastikowe grzechotki, gryzaczki itp., a więc przedmioty, które dziecko często bierze do buzi, należy myć regularnie w gorącej wodzie z mydłem lub w zmywarce do naczyń. Dokładnie płukać.