Rodzaje metali
Z metali wytwarza się niezliczoną ilość przedmiotów codziennego użytku. Metale mają zróżnicowane cechy i wartość – od dość drogiego srebra ozdobnych talerzy po tanie żeliwo krat kominkowych. Stosunkowo łatwo rozpoznać dany metal po jego barwie i ciężarze. Identyfikacja niektórych stopów może jednak nastręczać pewnych trudności.
Mosiądz
Mosiądz jest często spotykanym stopem miedzi i cynku. Łatwo go rozpoznać, chyba że uległ silnemu zaśniedzeniu i przybrał brązową lub zielonkawo-czamą barwę.
Stosuje się go do wyrobu przedmiotów zarówno użytkowych, jak i dekoracyjnych.
Brąz
Brąz to stop miedzi i cyny, który przybiera z wiekiem ciemnobrązową barwę. Idealnie nadaje się do wykonywania odlewów, najczęściej służy do produkcji okuć i ozdób do drzwi i mebli.
Chrom
Chrom służy niemal wyłącznie do powlekania innych metali. Jest niezwykle twardy. Wiele przedmiotów codziennego użytku powleka się ochronną warstwą chromu – od czajników po metalowe części stołów, krzeseł i lamp.
Miedź
Wypolerowana miedź ma barwę czerwonawobrązową, utlenia się na kolor ciemnobrązowy. Często wykorzystuje się ją do produkcji czajników, dzbanków i garnków, które powleka się później od środka innym metalem, chroniącym przed zatruciem. Miedź znakomicie przewodzi ciepło, toteż często powleka się nią spody stalowych garnków.
Złoto i platyna
Złoto służy niemal wyłącznie do wyrobu biżuterii. Czyste złoto jest bardzo miękkie, miesza się je więc z innymi metalami w celu pozyskania stopu. Ilość złota w stopie wyrażona jest w karatach, przy czym 24 karaty oznaczają 100% zawartości złota. Platyna-jest znacznie twardsza i odporniejsza na działanie wysokich temperatur i związków chemicznych. Coraz częściej wykorzystuje je przemysł jubilerski.
Żelazo i żeliwo
Z żelaza wykuwa się dwuwymiarowe wzory – często są to kółka i luki, które zespawane ze sobą tworzą wzór. Przedmioty żeliwne odlewa się w formach, najczęściej w całości (rzadziej w ześrubowanych ze sobą komponentach). Są one w pełni trójwymiarowe.
Żeliwo jest tworzywem kruchym, po ułamaniu ukazuje szarą, chropowatą fakturę. Zarówno z żelaza, jak i z żeliwa wykonuje się przedmioty ozdobne o wielkiej trwałości, takie jak kominki czy meble ogrodowe.
Ołów
Utleniona powierzchnia ołowiu ma kolor ciemnoszary, po przecięciu ukazuje się barwa srebrzysta. Obecnie wyroby ołowiane są rzadkością. Ostatnie użytkowe zastosowanie ołowiu to odlewane figurki żołnierzy, popularne przed kilkudziesięciu laty.
Cyna
Mianem cyny określa się potocznie stop cyny z domieszką innych metali, takich jak ołów, miedź, antymon czy bizmut. Cyna ma leciutki połysk i pokryta jest najczęściej szarawą patyną. Od stuleci służy do wyrobu zastawy stołowej, zwłaszcza kubków i kufli.
Srebro
Domowe „srebra” to najczęściej wyroby platerowane, rzadziej przedmioty z pełnego srebra. Podobnie jak złoto, srebro występuje najczęściej w postaci stopu z innymi metalami wzmacniającymi jego wytrzymałość.
O procentowej zawartości srebra informuje nas tzw. próba. Ze srebra produkuje się sztućce, talerze, tace, świeczniki oraz biżuterię.
Stal
Stal to niezwykle wytrzymały stop żelaza z węglem. Wykonane z niego ostrza nie tępią się, w związku z czym używany był dawniej przede wszystkim do produkcji noży i broni. Współczesne wyroby stalowe to noże, garnki i sztućce.