Plama z farby
Plamy z farb lateksowych na tkaninach nadających się do prania można usunąć mydłem i wodą. Ważne, żeby zmyć plamę, zanim zaschnie.
Farbę lateksową rozlaną na dywanie trzeba jak najszybciej zeskrobać. Zwilżyć miejsce roztworem detergentu – 1 łyżeczka (5 ml) na 1 szklankę (250 ml) wody, osuszając na bieżąco. Zmyć czystymi, wilgotnymi szmatkami, żeby usunąć pozostałości detergentu (nie trzeć). Następnie nałożyć płyn do czyszczenia chemicznego, starając się nie zamoczyć podłoża dywanu. Być może trzeba będzie wezwać fachowca.
Farby olejne. Trzeba działać natychmiast. Stare, zaschnięte plamy są czasem nie do usunięcia. Na etykiecie farby często znajduje się wskazówka, jakiego użyć rozcieńczalnika. Jest on zwykle bardzo skuteczny. Należy jednak przeprowadzić przedtem test, czy nie uszkodzi on tkaniny.
Jeśli trzeba kupić drogi preparat, lepiej nie zwlekać i zanieść odzież do pralni chemicznej. Do odzieży warto załączyć kartkę z nazwą farby, którą ją splamiono.
Dobrym rozcieńczalnikiem do farb jest terpentyna. Tkaninę należy rozpostrzeć na grubym podkładzie ze szmatek lub serwetek, plamą do dołu i zwilżyć po lewej stronie, żeby rozpuszczona farba wsiąkała w podkład. Terpentynę nakłada się, postukując zamoczoną w niej nylonową szczoteczką do zębów. (Nie stosować terpentyny do tkaniny o nazwie arnel).
Kiedy podkład przestanie się zabarwiać, w wyczyszczone miejsce, jeszcze mokre od terpentyny, trzeba wetrzeć detergent. Zalać gorącą wodą i zostawić na 10-12 godzin. Następnie za-prać, po czym wyprać jak zwykle.
Farby rozpuszczalne w wodzie można wypłukać z tkaniny, tak jak z pędzli. W plamę wciera się detergent, zapiera, płucze pod bieżącą wodą i pierze jak zwykle.
Usuwanie farb olejnych z dywanu jest zadaniem dla fachowca, lecz można dywan przygotować, zeskrobując możliwie jak najwięcej farby łopatką, starając się nie powiększyć plamy.
Następnie zwilżyć plamę rozpuszczalnikiem lub terpentyną (sprawdziwszy uprzednio, czy nie zniszczą dywanu). Należy uważać, żeby substancje te nie dostały się do podłoża dywanu; niektóre włókna mogą ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Od razu, na bieżąco osuszać, żeby usunąć jak najwięcej rozpuszczonej farby.
Na koniec zwilżyć płynem do czyszczenia chemicznego i osuszać na przemian, aż serwetki przestaną się brudzić, po czym delikatnie zwilżyć runo roztworem proszku do prania – 1 łyżeczka (5 ml) proszku na 1 szklankę (250 ml) letniej wody. Zmyć kilkoma czystymi, wilgotnymi szmatkami. Wygładzić runo, zostawić do wyschnięcia i odkurzyć.