Jak usuwać plamy ?
Przy usuwaniu plam i zabrudzeń trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach:
- Większość plam łatwiej usunąć, gdy są one świeże.
- Przed czyszczeniem trzeba zawsze usunąć możliwie jak najwięcej rozlanej lub rozsypanej substancji plamiącej. Należy postępować najostrożniej jak się da. Wcieranie może spowodować, że zabrudzenie wniknie głębiej. Substancję brudzącą usuwa się delikatnie nożem z tępym końcem do smarowania lub łyżką. Im więcej się jej usunie na początku, tym mniej jej wniknie w tkaninę.
- Zaczynać od zewnętrznych brzegów zabrudzenia, stopniowo przechodząc ku środkowi, żeby uniknąć powiększenia się plamy. Zawsze osuszać; nigdy nie trzeć.
- Przed przystąpieniem do czyszczenia trzeba przeczytać wszelkie zalecenia i stosować się do nich dokładnie.
- Zabrudzenia należy usuwać metodycznie i z cierpliwością.
- Należy unikać brudzenia innych fragmentów danej sztuki odzieży, rozkładając zabrudzone miejsce na wchłaniającej podkładce. Może to być stary ręcznik złożony kilka razy.
- Substancję czyszczącą trzeba zawsze przetestować na odzieży lub powierzchni, na której chcemy ją stosować: robi się to w niewidocznym miejscu, takim jak brzeg bluzki lub koszuli, szew albo podłożenie. Jeśli wszystko jest w porządku, a zwłaszcza, kiedy udało się wybranym środkiem usunąć plamę, należy to zanotować. Taka wiadomość może się przydać w przyszłości.
- Należy zaczynać od rzeczy najprostszych. Czysta, zimna woda to rozpuszczalnik, który szybko, łatwo i bezpiecznie usuwa wiele plam. Trzeba jednak najpierw wiedzieć, jakiego rodzaju jest czyszczone włókno. (Nawet woda może zniszczyć niektóre tkaniny. Zawsze trzeba przeczytać informacje na metce). Szczegółowe rady znajdują się na naszej stronie, w działach o rodzajach włókien i o rodzajach plam.
- W razie konieczności należy nabyć drogie rozpuszczalniki. Jeśli odzież jest dobrej jakości, a plama nie schodzi, trzeba skorzystać z usług pralni chemicznej. Poinformujcie osobę przyjmującą o rodzaju plamy i wszystkich stosowanych uprzednio sposobach jej usuwania oraz pokażcie metkę, na której podano informację o rodzaju włókna.
- Jeśli nie wiadomo, czym splamiono odzież, trzeba najpierw sprawdzić, czy plama pochodzi od tłuszczu, czy też nie. Jeśli to białko (np. krew lub jajko) albo trawa, splamioną odzież trzeba zamoczyć w zimnej wodzie.
- Żeby mieć pewność, że plamy rzeczywiście zniknęły, trzeba oczyszczone przedmioty osuszyć suszarką na zimno. Niektóre plamy trudno zobaczyć, kiedy tkanina jest mokra, a wysoka temperatura mogłaby tylko je utrwalić i utrudnić dalsze czyszczenie.
Plamy mieszane.
Jeśli plamy są połączeniem plam tłustych i nietłustych (np. po kawie ze śmietanką czy szmince), najpierw usuwa się zabrudzenia nietłuste
Jeśli tkaninę można prać, plamę najpierw nasącza się zimną wodą, a następnie detergentem w płynie, i dobrze płucze.
Tkanina musi wyschnąć na powietrzu, po czym przystępuje się do usuwania plam tłustych. Jeśli mimo to plama pozostała, należy użyć płynu do czyszczenia chemicznego.