Ostrzenie noży i nożyczek
Noże kuchenne powinny być regularnie ostrzone, zwłaszcza te o ostrzach z hartowanej stali, ponieważ tępią się one znacznie łatwiej niż stal nierdzewna.
W sklepach można nabyć różne typy ostrzałek: osełkę, pilnik, ostrzałkę ręczną lub ostrzałkę elektryczną. Niezależnie od typu urządzenia zaczynamy ostrzenie trzymając ostrze pod kątem 30° i szlifując najpierw z jednej, potem z drugiej strony. Używając ostrzałki elektrycznej stosuj się do zaleceń producenta i uważaj, żeby noża nie „przeostrzyć”. Ostrza ząbkowane, na przykład noża do chleba, wymagają specjalistycznego sprzętu. Próby ich naostrzenia domowymi środkami skończą się nieuchronnie zniszczeniem noża.
Jeśli nożyczki źle kroją, często bywa to wynikiem obluzowania się śruby mocującej ostrza. Należy wtedy położyć nożyczki główką śruby do dołu i uderzać z drugiej strony młotkiem. Jeśli nożyczki nadal źle tną, musisz użyć osełki. Nigdy nie ostrz sztućców i nożyczek o zaokrąglonych czubkach, przeznaczonych dla dzieci.
Osełka
Połóż kamień na płaskiej powierzchni, na wysokości dłoni i lekko nasmaruj olejem. Przesuń ostrzem po osełce ruchem od siebie, a następnie odwróć ostrze i przeciągnij nim z powrotem, do siebie. Powtarzaj czynność aż do naostrzenia noża.
Pilnik do ostrzenia
Trzymaj nóż krawędzią tnącą od siebie. Skrzyżuj nóż i pilnik pod kątem prostym, blisko uchwytów. Trzymając ostrze pod kątem nie mniejszym niż 30° do pilnika, przeciągnij je do końca z jednej strony, a potem z drugiej. Powtórz czynność około 10 razy.
„Marmurek”
Przesuń ,,marmurek” wzdłuż krawędzi bocznej tępego ostrza nożyczek, krzyżując je pod kątem prostym. Jeśli krawędź ostrza jest zniszczona, lekko naoliw,,marmurek” i przesuń nim po wewnętrznej krawędzi ostrza, by wygładzić wszelkie ubytki czy wyszczerbienia.