Wełna – czyszczenie, pranie
♦ Czystą wełnę i inne wełny wysokiej jakości, takie jak angora, moher, kaszmir, wełna wielbłądzia lub z lamy, należy ostrożnie prać ręcznie. Najpierw trzeba namoczyć odzież w letniej wodzie z dodatkiem odżywki do włosów albo natłuszczającego środka do prania, a następnie wyprać przez wyciskanie. Hukać kilka razy w letniej wodzie. Do ostatniego płukania dodaje się trochę gliceryny (apteka).
♦ Po wypłukaniu zawija się ubranie w ręcznik frotte i ostrożnie wyciska. Wyrób suszymy „na leżąco”, przy czym najlepiej włożyć białe ręczniki między przód i tył ubrania oraz do rękawów. Wełny nie należy suszyć na słońcu ani na kaloryferze.
♦ Ubrania opatrzone znakiem „Pranie w pralce automatycznej” albo „Superwash” pierze się w programie do prania wełny. Aby rzeczy nie niszczyły się w trakcie prania, do bębna pralki można włożyć najwyżej 1 kg odzieży. Każdą rzecz należy wcześniej odwrócić na lewą stronę i włożyć do starej poszewki na poduszkę. Razem pierzemy tylko ubrania jednakowego koloru z użyciem specjalnych środków do wełny; maksymalna temperatura prania wynosi 30°C. Wełnę można również prać w szamponie do włosów z dodatkiem gliceryny (łyżka gliceryny na 10 litrów wody).
♦ Odzież wełnianą można trochę zmiękczyć, mocno ją wygniatając, jeżeli zaś „drapie”, włóżmy ją na około 30 minut do letniej wody z dodatkiem 2 łyżek odżywki do włosów, a następnie szybko wypłuczmy, lekko wyciskając i rozkładając na ręczniku. Potem trzeba ją jeszcze raz luźno rozłożyć i naciągnąć, nadając jej odpowiedni kształt.
Woda do prania i do płukania powinna mieć jednakowy temperature; przy dużej różnicy wełna stwardnieje. Ponieważ wełny nie można wyżymać, trzeba ją krótko odwirować w pralce.
♦ Delikatne włoski wyprostują się, jeśli zapakujemy ubranie w plastikową torebkę i włożymy je na krótko do zamrażalnika. Można też „napuszyć” włoski zimnym podmuchem z suszarki do włosów, a następnie mocno strzepnąć ubranie.
♦ Aby białe ubrania z wełny szybko nie zżółkły, na każdy litr wody do prania dodajmy łyżeczkę boraksu (apteka).
♦ Nie ma potrzeby prać wełnianej odzieży po każdym założeniu. Często wystarczy ją tylko dobrze wywietrzyć.
♦ Niektóre wełniane ubrania można prasować. Aby nie pojawiły się na nich błyszczące plamy, należy prasować przez ściereczkę zwilżoną octem (prasowanie z parowaniem). Błyszczące miejsca na czarnych ubraniach można wyszczotkować zimną czarną kawą.
♦ Rozciągnięty ściągacz swetra odzyska pierwotny kształt, jeśli na krótko zanurzymy go w wodzie i dobrze wysuszymy. Na spodniej części ściągacza można także wszyć kilka gumek do kapeluszy.
♦ Supełki, które pojawiają się na wełnianych swetrach, można usunąć specjalną maszynką (supermarkety). Podczas strzyżenia powierzchnia swetra powinna być napięta.
♦ Aby ubrania z wełny i dżerseju nie rozciągały się, należy je składać, a nie wieszać na wieszaku.
♦ Wełniane rękawiczki pierzemy ręcznie w letniej wodzie i kładziemy do wysuszenia na podłożu dobrze wchłaniającym wodę. Rękawiczki będą bardziej odporne na działanie wody, jeśli po upraniu włożymy je na 10 sekund do zasadowego octanu glinowego.
Wełniane koce
Koce z wełny pierze się tylko w letniej wodzie i przy użyciu środka do prania wełny. Nie można ich wirować. Po praniu przewieszamy mokry koc na ukos na sznurku, tak żeby woda mogła ściekać z rogów. Dzięki temu koc równo się wysuszy. Po wysuszeniu można go w razie potrzeby wyczesać miękką szczotką do włosów.
Woreczek do prania delikatnej bielizny
Woreczek przeznaczony jest do prania niewielkich lub delikatnych ubrań w pralce automatycznej. Można go uszyć ze starej gęstej firanki. Na brzegach trzeba przyszyć sznurek do zawiązywania.