Usuwanie plam i zabrudzeń – Srebro
Srebro jest metalem, którym pokrywa się wiele przedmiotów. Wygląda coraz lepiej w miarę użytkowania i daje się łatwo pielęgnować za pomocą specjalnych, gotowych preparatów.
Na rynku jest kilka doskonałych środków do czyszczenia srebra. Środki do czyszczenia w proszku oraz pianki oszczędzają mnóstwo pracy. Natomiast preparatów do moczenia należy używać ostrożnie. Jeśli srebrna powłoka robi się coraz cieńsza i odsłania się metal podstawowy, zastosowanie środków do moczenia spowoduje wystąpienie ciemnych plam. Można je usunąć przez wielokrotne nakładanie preparatu do polerowania.
Srebrne sztućce szybko się plamią od jajek, soli, octu i sosów. Można uniknąć intensywnego czyszczenia, jeśli od razu po zdjęciu ze stołu zanurzy się je w gorącej wodzie zawierającej trochę płynnego detergentu.
Restauratorzy przekonali się, że mycie w zmywarce zmusza do częstego srebrzenia sztućców. Galwanizerzy, specjaliści zajmujący się posrebrzaniem zniszczonych sztućców nie mają wątpliwości, że detergenty do mycia naczyń powodują ścieranie powłoki o wiele szybciej niż zwykłe użytkowanie i ręczne mycie w łagodnych środkach.
Ciemne plamy na łyżeczkach do jajek i na końcach widelców można szybko usunąć, umieszczając sztućce w starym rondlu aluminiowym z zimną wodą. Do wody dodaje się 1 łyżeczkę (5 ml) sody oczyszczonej na 2 szklanki (500 ml). Wodę mocno podgrzać i przez kilka minut utrzymywać tuż poniżej temperatury wrzenia, następnie wyjąć sztućce i wytrzeć do połysku szmatką z preparatem do polerowania.
Większe, zaniedbane i bardzo pociemniałe oraz pokryte ornamentem przedmioty ze srebra można szczelnie owinąć folią aluminiową i gotować jak wyżej z sodą w aluminiowym rondlu. Ta metoda przywracania połysku mniej niszczy platerowane przedmioty niż ich silne czyszczenie. Po wyjęciu z wody poleruje się srebro miękką szmatką z odpowiednim preparatem do polerowania.
Adresy firm posrebrzających przedmioty zwykle znajdują się na „żółtych stronach” książki telefonicznej pod hasłem „galwanizacja” lub po prostu „srebrzenie”. Fachowcy potrafią dokonać cudów ze zniszczonymi srebrami. Koszt usługi jest usprawiedliwiony, zwłaszcza w przypadku zniszczonych sztućców i imbryczków do herbaty.
Należy zwrócić baczniejszą uwagę na platerowane solniczki, które podczas wilgotnej pogody ulegają szybkiej erozji pod działaniem soli – niszczy ona srebrną powlokę i pokryty nią metal. Należy zawsze usuwać sól ze srebrnych solniczek, jeśli nie są stale używane, a następnie umyć je i dokładnie wysuszyć.
Niebieskawo-zielony osad wokół dziurek lub powyżej szklanej wkładki świadczy o korozji. Należy go usunąć najszybciej, jak to możliwe, wielokrotnie polerując preparatem do srebra, a oczyszczone miejsce posmarować oliwą lub olejem. Przed użyciem solniczki, olej należy wytrzeć.
Srebrne imbryki, ekspresy do kawy i dzbanki ze srebrnymi pokrywkami przechowuje się otwarte. W przeciwnym razie może pojawić się stęchły zapach, trudny do usunięcia.
Do nieużywanego imbryka można włożyć kawałek cukru, żeby zapobiec pleśnieniu, lecz niekiedy przyciąga on mrówki i karaluchy. Lepiej więc imbryk lub dzbanek dobrze wysuszyć i przechowywać otwarty.
Osad taniny na srebrnym czajniczku można usunąć za pomocą boraksu lub gotowego rozpuszczalnika do taniny (1 czubata łyżeczka (5 ml) na litr wody zagotowanej w czajniczku). Roztwór pozostawia się do wystygnięcia, następnie wylewa i oskrobuje wnętrze imbryka nylonową szczotką. Dziubek czyści się małą szczotką do butelek. Jeśli dziurki w sitku są bardzo zanieczyszczone taniną, należy je oczyścić od środka czajniczka, przepychając przez nie wycior do czyszczenia fajek.
Srebrne przedmioty z wypukłym lub grawerowanym wzorem doskonale czyści się preparatem do polerowania srebra. Resztki preparatu usuwa się, przecierając przedmiot szmatką zwilżoną amoniakiem. Żeby preparat lepiej wniknął w zakamarki wzoru, nakłada się go starym pędzlem do golenia. Przedmiot płucze się w gorącej kąpieli myjącej, a następnie w gorącej czystej wodzie. Suszy i poleruje do połysku.
Nie wszystkie plamy można usunąć. Kiedy srebrna powłoka ulegnie zniszczeniu, jedynym rozwiązaniem jest ponowne posrebrzenie. Niektóre plamy znikają, kiedy potrze się je miękką szmatką z amoniakiem. Można też sporządzić pastę z sody oczyszczonej i ciepłej wody, którą wciera się w plamę rozprostowanym kawałkiem aluminiowej folii. Uwaga: zgnieciony kawałek folii może porysować miękką powierzchnię srebra.
Szmatka do polerowania srebra przydaje się do szybkiego odkurzania srebra codziennego użytku. Szmatki takie można kupić lub przygotować w domu.
Do tego celu nadają się stare miękkie ściereczki do naczyń lub kwadratowe kawałki obrębionej flaneli, które trzeba zanurzyć w roztworze do czyszczenia srebra, a następnie wysuszyć i trzymać w plastikowej torebce; służą do przecierania srebra po umyciu. Jeśli srebro ma mieć kontakt z żywnością, trzeba je ponownie umyć. Szmatkę można regularnie prać i ponownie moczyć w preparacie.